Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

logo

Fort IV Zachodni – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, do roku 1863 wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną. Po 1878 roku ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. W II połowie XIX wieku mała reduta artyleryjska przekształciła się w fort redutowy. Na usypywanym od północy wale ziemnym projektowano kolejne stanowiska dla armat. Na początku XX wieku pojawiły się tu karabiny maszynowe i lekkie moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono. W okresie XX-lecia międzywojennego znów zainstalowano tutaj baterię 4 dział nadbrzeżnych kalibru 150 mm, których stanowiska zbudowano na koronie północnego wału ziemnego. W 1941 roku na zachodnim skrzydle fortu wzniesiono betonowy bunkier dowodzenia. Po 1945 Rosjanie zbudowali w centrum i na obu krańcach fortu 3 betonowe bunkry dla armat nadbrzeżnych kalibru 127mm. Do początku XX wieku fort obsadzony był przez piechurów i artylerzystów, przez ok. 300 ludzi. Po wojnie zainstalowano tu szkolną baterię nadbrzeżną III Oddziału Artylerii Morskiej. Na początku 1945 r. bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu celów lądowych, po czym jej obsługa zniszczyła działa i ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort wykorzystywała sowiecka marynarka. W 1962 r. obiekt przekazano miastu.


Na planie fort oznaczony jest kolorem czerwonym


Plan miasta w powiększeniu, widać położenie Fortu Zachodniego w stosunku do innych obiektów.

 

Twierdza Świnoujście (niem. Festung Swinemünde) – to pruski zespół fortyfikacji broniący ważnego portu w Świnoujściu, wzniesiony w XIX wieku. Autorem projektu był Johann Leopold Ludwig Brese. Twierdza składała się z czterech fortów, z których do naszych czasów przetrwały trzy : Fort Anioła, Fort Gerharda i Fort Zachodni. Czwartym dziełem był Fort II w Warszowie, zniszczony w latach siedemdziesiątych XX wieku.


Podczas zwiedzania fortu warto zobaczyć bramę obronną, do której prowadziła kiedyś grobla. W murach bramy otwory strzelnicze dla broni ręcznej. Kwadratową redutę – najstarszą część fortu – wykorzystywaną obecnie jako muzeum historii twierdzy. Podziemny korytarz komunikacyjny z halami dawnych komór amunicyjnych i pomieszczeń magazynowych. W stopie korytarza widoczne okrągłe otwory XIX-wiecznych wind amunicyjnych. Remizy artyleryjskie z II poł. XIX w. pod środkowym wałem ziemnym oraz na skrzydłach tarasu. Betonowy schron dowodzenia baterii "Henningsen" z pomieszczeniami sztabowymi i stanowiskiem dalmierza optycznego. Galeria artyleryjska ze stanowiskami dla ciężkich dział nadbrzeżnych z XIX w. Środkowa działobitnia zachowana w oryginalnym stanie. Na prawo jedno ze stanowisk ogniowych baterii "Henningsen". W centrum oraz na lewym skrzydle fortu rosyjskie schrony dla armat nadbrzeżnych.

 

fort z fort

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji :

 

 

Oferta fortu :

Zwiedzanie fortu dostarcza nie tylko obcowania z historią, możliwości prześledzenia sztuki fortyfikowania i inżynierii wojskowej XIX i XX wieku, ale także dzięki swojemu specyficznemu położeniu bezpośredniego kontaktu z przyrodą, z wieloma gatunkami zwierząt i roślin, które w tym malowniczym zakątku znalazły swój azyl.

Fort czynny jest przez cały rok:

- styczeń – marzec – 10.00 – 16.00 (w zależności od warunków atmosferycznych !)

- kwiecień 10.00 - 17.00

- maj 10.00 - 18.00

- czerwiec - sierpień 10.00 - 20.00

- wrzesień 10.00 - 18.00

- październik 10.00 - 17.00

- listopad – grudzień- 10.00 – 16.00 (w zależności od warunków atmosferycznych !)

Ceny biletów:

10 zł - normalny

8 zł - ulgowy (emeryci, renciści, grupy powyżej 20 osób)

5 zł - dzieci od 7 do 14 lat

Trasa zwiedzania obejmuje salę muzealną, przejście wytyczonym szlakiem dookoła całego fortu /wartownia, wieża kierowania ogniem, podziemia, stanowiska artyleryjskie/ oraz możliwość "pokręcenia" prawdziwymi armatami przeciwlotniczymi. Dla grup zorganizowanych możliwość oprowadzenia przez przewodnika za dodatkową opłatą. Na miejscu kiosk z książkami, napojami, słodyczami i pamiątkami. Czas zwiedzania całego obiektu około 1 godz.

Aktualne informacje na tablicy informacyjnej przed fortem lub pod numerem tel. 508 738 118

Dysponujemy bezpłatnym parkingiem dla zwiedzających oraz WC z bieżącą wodą.

Organizujmy ogniska i grille dla grup zorganizowanych po wcześniejszym ustaleniu terminu. 

Fotografował i przygotował : Matthias

źródła : wikipedia, www.okretywojenne.pl/pefu/westbatterie/