Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łuk Triumfalny to pomnik stojący na Place Charles-de-Gaule (placu Charles’a de Gaulle’a) w Paryżu (dawniej Place de l'Étoile, Plac Gwiazdy). Znajduje się w 8. dzielnicy, na zachodnim skraju Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.


Łuk Triumfalny



Budowę Łuku rozpoczęto w 1806, na zlecenie Napoleona i z przerwami prowadzono do ukończenia w 1836, za panowania Ludwika Filipa I. Projektantem architektury jest Jean François Chalgrin, dekorację rzeźbiarską wykonał François Rude. Jest to budowla empirowa, w formie jednoarkadowego rzymskiego łuku triumfalnego. Jej wysokość wynosi 51 m, szerokość 44,8 m. Liczba stopni prowadzących na platformę widokową = 284. Trzeba trochę potuptać, ale warto...



Na łuku znajdują się 4 znaczne reliefy : Marsylianka (inna nazwa Wymarsz ochotników w 1792, François Rude 1833-1835), Triumf 1810 (fr.Le Triomphe de 1810)- wykonał Jean-Pierre Cortot, przedstawia Napoleona w stroju antycznym, koronowanego przez boginię zwycięstwa Victorię, Obrona Francji przed koalicją 1814 (Antoine Etex), oraz Pokój (la Paix, Antoine Etex).

Fryz obiegający Łuk Triumfalny przedstawia wymarsz i powrót w chwale armii francuskiej. Przedstawiono także w mniejszej formie sceny z wielu znanych bitew. Na Łuku wyryto nazwiska 386 oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków. Są to : gen. Józef Grzegorz Chłopicki (ur. w 1771 r. w Kapustyniach na Wołyniu) wyryty jako Klopicky, gen. Jan Henryk Dąbrowski (ur. w 1755 r. w Pierzchowcu koło Bochni), gen. Karol Otto Kniaziewicz (ur. w 1762 r. w Asseiten w Kurlandii), gen. Józef Feliks Łazowski (ur. w 1759 r. w Lunéville we Francji), marsz. Cesarstwa Francuskiego, książę Józef Antoni Poniatowski (ur. w 1763 r. w Wiedniu w Austrii), bryg. Józef Sułkowski (ur. w 1773 r., dokładne miejsce urodzenia nie jest znane, wychowywał się w Rydzynie w Leszczyńskiem), oraz gen. Józef Zajączek (ur. w 1752 r. w Kamieńcu Podolskim). Na pamiątkę napoleońskich zwycięstw wyryte są także nazwy pięciu polskich miast, są to : Gdańsk, Ostrołęka (bitwa – luty 1807), Pułtusk (bitwa – 26 grudnia 1806), Heilsberg – Lidzbark Warmiński (bitwa – 10 czerwca 1807) i Wrocław.

Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, którego Płomień Pamięci (fr. – Flamme du Souvenir) jest symbolicznie rozpalany każdego wieczora oraz niewielkie muzeum poświęcone historii tego obiektu. Oprócz w/w Łuku Triumfalnego, w Paryżu znajduje się starszy łuk triumfalny Arc du Carrousel (również ufundowany przez Napoleona I), położony na terenie Luwru (u wejścia do ogrodów Tuileries). Istnieje także nowoczesny łuk triumfalny Grande Arche, zamykający oś Pól Elizejskich, położony poza Sekwaną, a tym samym już poza granicami Paryża (w dzielnicy La Défense). Zapraszamy na fotorelację ze zwiedzania Łuku Triumfalnego.









Spojrzenie w dół cylindrycznej klatki schodowej


oraz w górę


Sala wystawiennicza



Sala wystawiennicza na górze


Dach Łuku triumfalnego, jednocześnie taras widokowy




Spojrzenie w gwiaździście rozchodzące się od Łuku Triumfalnego ulice Paryża








Widok na wspaniałą "Żelazną Damę"



W tle nowoczesna dzielnica La Defense



W oddali na górze Sacre Coeur


Jeszcze raz La Defense w zbliżeniu



Spojrzenie na Łuk Triumfalny z Pól Elizejskich od strony Luwru



 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias