Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

No, być może frekwencja nie przebiła tej podczas I Żarowskiej Prelekcji Historycznej, no ale trudno przebić się przez nazwisko takie jak Joanna Lamparska. Gośćmi II Żarowskiej Prelekcji Historycznej, byli znani w środowisku, mniej szerszej publiczności, członkowie Łużyckiej Grupy Poszukiwawczej. Temat z jakim przyjechali jest niezwykle ciekawy i można użyć stwierdzenia wielowątkowy, mimo, że dotyczy tylko jednego obiektu na stosunkowo małym obszarze. Chodzi o obóz pracy przymusowej w Sieniawce, ulokowaną tam fabrykę silników odrzutowych i prowadzonych w podziemiach obiektu badaniach i doświadczeniach na ludziach... Obszar mały, ale temat ogromny, przez co ŁGP zdecydowało się stworzyć film wprowadzający w problematykę tematu, p.t. "Mury mówią". Film ten został wyświetlony na wstępie, dzięki czemu można było po jego emisji podjąć temat... Łużycka Grupa Poszukiwawcza, jest jedyną grupą w kraju interesującą się tym obiektem. Badają go już 8 lat, a wciąż zaskakiwani są nowymi odkryciami. Jeśli ten wstęp zainteresował Cię, zachęcamy do odwiedzenia strony grupy : www.lgp.org.pl, gdzie znajdziesz bardzo dużą ilość informacji na poruszony temat podczas wczorajszej emisji filmu i późniejszej prelekcji Łuzyckiej Grupy Poszukiwawczej.


Gospodarz Żarowskiej Prelekcji Historycznej - Bogdan Mucha przedstawia gości - Łużycką Grupę Poszukiwawczą



Mając doświadczenie I Żarowskiej Prelekcji Historycznej, należało przyjść odpowiednio wcześniej, aby zająć dobre miejsce


W oczekiwaniu na prelegentów


Już prawie komplet


Goście się schodzą, jak widać pierwszy rząd zarezerwowany


Żaden VIP nie miał śmiałości usiąść na uprzywilejowanym miejscu, dzięki czemu ja miałem z drugiego rzędu dobry widok ;)


Powitanie gości przez kierownictwo GCKiS


Tytułem wstępu - Bogdan Mucha, opiekun Żarowskiej Izby Historycznej



Głos, tytułem wstępu do pierwszego tematu, zabrał Jan Witek z Łużyckiej Grupy poszukiwawczej



Żarowskie media w pogotowiu


Twórca filmu "Mury mówią" Szymon Wasylów o swoim dziele


Rozmowa po projekcji filmu


Rozmowa po projekcji filmu


Rozmowa po projekcji filmu


Część druga, rozpoczęła się po niemal dwugodzinnej "rozgrzewce" i dotyczyła w całości rejonu Żarowa. Ściślej, Bogdan Mucha przygotował materiał dotyczący "Lotniczych aspektów II Wojny Światowej w rejonie Żarowa". W ramach tej prelekcji poruszone zostały tematy, które były już przez Żarowską Izbę Historyczną poruszane : Katastrofa latającej fortecy pod Wierzbną w 1945 roku, naloty na Żarów i okolice, domniemana tajna fabryka samolotów, bądź części do samolotów w Imbramowickiej cegielni Tonwerke... Przyznam, że pojawiły się w związku z tymi tematami także zupełnie nowe, nieznane dotąd fakty, ale jeśli ktoś nie był, a chce je poznać, musi czekać na kolejne publikacje Żarowskiej Izby Historycznej.


Prelekcja Bogdana Muchy w toku


Prelekcja Bogdana Muchy w toku


Przyznam szczerze, że w piątkowy wieczór miałem czas i byłem zainteresowany tematami, dlatego bez problemu dotrwałem do końca spotkania, które zakończyło się tuż po godzinie 22.00. Później jeszcze chwilę porozmawialiśmy i zrobiło się naprawdę późno. Niestety, do końca nie wytrzymała zdecydowana większość publiczności, ale zapewniam, że nie było to spowodowane nudą, ale rozciągnięciem imprezy w czasie do 4 godzin! Mam nadzieję, ze organizatorzy wyciągną wnioski i podczas kolejnego spotkania nie pozwolą na przekroczenie ramy czasowej powyżej 2 godzin, inaczej zniechęcą część odbiorców.



Fotografował i przygotował : Matthias