Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wystawa „500-lecie polskiego ekslibrisu 1516 – 2016”

w do zobaczenia w Miejskiej bibliotece Publicznej

Wystawa będzie trwać do końca lipca 2016 roku.

Kolekcję udostępnił Ryszard Łomański...



W 2016 roku przypada jubileusz 500-lecia najstarszego datowanego polskiego ekslibrisu, odbitego dla biskupa Macieja Drzewieckiego w Wiedeńskiej Oficynie Hieronima Wietora w 1516 roku. Ekslibris ten wpisał nasz kraj, po Bułgarii i Szwajcarii, do grona państw, którego elity najwcześniej w Europie znakowały swoje księgozbiory ekslibrisem. Wystawa eksponowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie zawiera ekslibrisy trzech twórców: Ryszarda Bandosza z Warszawy, Krzysztofa Kmiecia z Krakowa (1950-2011) oraz Ryszarda Łomańskiego ze Świdnicy (były mieszkaniec Żarowa).

Ryszard Bandosz, z zawodu politolog, grafiką ekslibrisową zajmuje się od 1974 roku. W swoim dorobku posiada ponad 700 znaków wykonanych w technice linorytu. Tworzy ekslibrisy nie tylko dla siebie, ale także dla przyjaciół, znajomych, bibliotek publicznych, muzeów, instytucji i organizacji. Najwięcej jednak do księgozbiorów osób prywatnych – około 2/3 swojego dorobku twórczego. Swoje prace wystawiał na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Prowadzi ożywioną działalność na rzecz upowszechniania ekslibrisu.

Krzysztof Kmieć, doktor nauk farmaceutycznych. Twórca ekslibrisów najczęściej wykonywanych dla pracowników służby zdrowia (głównie farmaceutów), pracowników naukowych wyższych uczelni, z motywami przyrodniczymi, zwłaszcza roślinami leczniczymi. Jego ekslibrisy znajdują się w wielu znaczących kolekcjach publicznych i prywatnych, w kraju i zagranicą. Uczestniczył w licznych konkursach na ekslibris, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wykonał ponad 2500 ekslibrisów.

Ryszard Łomański, z zawodu technik górnik, z zamiłowania artysta. Uprawia grafikę i malarstwo. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął na początku lat 80. XX wieku od tworzenia ekslibrisów, głównie w technice linorytu. Do tej pory wykonał ich ponad 170. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych oraz konkursach graficznych zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Wystawia swoje prace w różnych bibliotekach województwa dolnośląskiego, organizuje warsztaty o ekslibrisie dla młodzieży i dorosłych.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tej niepowtarzalnej wystawy małej grafiki książkowej, która poprowadzi nas przez pięć wieków polskiego ekslibrisu, ale jeszcze goręcej zachęcamy do osobistego jej odwiedzenia i przyjrzenia się szczegółom poszczególnych prac...


Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarowie


Tablica pierwsza - prace Ryszarda Łomańskiego


Wprowadzenie do wystawy...


Tablica druga - prace Ryszarda Bandosza


Tablica trzecia - prace Krzysztofa Kmiecia


Tablica czwarta - prace Ryszarda Łomańskiego


Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, do końca lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00

 

Trochę wiedzy wikipedycznej :

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce. Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku. Ekslibrisy wykonane pięknie, lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską egzemplarza książki.



Fotografował i przygotował : Matthias