Wyszukaj na stronie

Nasz kanał Youtube

Piszą o NAS...

 kronika godlo

 

 

Wydarzenia istotne dla społeczności gminy Żarów w styczniu 2019 roku. Jeśli uważasz, że jakieś wydarzenie powinno znaleźć się w Kronice Żarowskiej XXI wieku a nie ma go tutaj, napisz do nas za pośrednictwem formularza kontaktowego, lub bezpośrednio na adres : biuro(at)labiryntarium.pl... Możliwe jest dodanie max. 1 fotografii do wydarzenia.

 


wtorek, 1 stycznia 2019 roku, godz. 12.00 :

na Stadionie Miejskim w Żarowie odbył się tradycyjny mecz noworoczny zorganizowany przez Klub Sportowy "Zjednoczeni Żarów". Udział wzięło ponad 50 osób jako zawodnicy i kibice. Klub przygotował dla wszystkich uczestników gorące kiełbaski z grilla. Pogoda jak na tę porę roku sprzyjała, bez śniegu i deszczu. Życzenia noworoczne wszystkim sportowcom złożyli burmistrz Leszek Michalak i zastępca burmistrza Grzegorz Osiecki, oraz przedstawiciele klubu "Zjednoczeni Żarów" Tomasz Rudnik i Norbert Gałązka.


niedziela, 6 stycznia 2019 roku, godz. 18.00

Uroczystość poświęcenia oddanych do użytku odrestaurowanych organów odbyła się 6 stycznia w żarowskim kościele. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, który nie tylko pokropił instrument, ale i modlił się za wszystkich, którzy przyczynili się do renowacji i sam zasiadł za manuałem, by symbolicznie odegrać pierwszą kolędę. Wybudowała je firma Paula Berschdorfa z Nysy w latach 20-tych XX wieku. Organy ustawione są na murowanej emporze muzycznej nad wejściem głównym, posiadają dwie oddzielne, symetryczne szafy umieszczone po obu stronach okna witrażowego. Piszczałki tworzą tak zwaną strukturę parawanową. Kontuar, czyli miejsce gdzie zasiada organista jest wolnostojący, podczas gry zwrócony jest on twarzą w stronę ołtarza. Ma do dyspozycji 27 głosów... Renowację przeprowadzono środkom finansowym przekazanym z budżetu gminy Żarów, oraz datków od parafian.

 

Biskup Ignacy Dec poświęcił odnowione organy w żarowskim kościele (foto : ks. dr Grzegorz Umiński, www.diecezja.swidnica.pl)

2019 01 06 biskup swieci organy

 


 

wtorek, 8 stycznia 2019 roku, godz. 15.00 :

 

Oficjalne i uroczyste otwarcie w Żarowie Żłobka Miejskiego "Bajkowa Kraina", w ramach rozbudowy Przedszkola Miejskiego "Bajkowe Przedszkole" na Osiedlu Piastów. Dzieci będą mogły korzystać z nowej placówki już od środy 9 stycznia. Obiekt posiada dwie nowoczesne sale zabaw, jadalnie, sypialnie, szatnie, łazienki dla dzieci oraz salę widowiskową. Powstało także zaplecze kuchenne oraz szatnia i toalety dla personelu. Budowę żłobka zrealizowano przy współudziale pozyskanych przez gminę Żarów środków unijnych w ramach zadania "Rozbudowa Przedszkola Miejskiego w Żarowie o budynek żłobka w systemie zaprojektuj i wybuduj". Wygląd zmienił także plac przed budynkiem i zamontowany został nowy plac zabaw dla dzieci. Koszt budowy nowego żłobka to kwota 2.660.490 złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych budżetu gminy Żarów i pozyskanego dofinansowania w wysokości 1 831 716,00 złotych, które zostało przyznane w ramach Oś priorytetowa: Infrastruktura spójności społecznej, Działanie: Inwestycje w infrastrukturę społeczną, Poddziałanie: 6.1.4 Inwestycje w infrastrukturę społeczną - ZIT AW.

 


niedziela, 13 stycznia 2019 roku godz. 8.00 :

Odbył się w żarowie 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z hasłem "POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE", na rzecz dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych... Wolontariusze chodzili ze skarbonkami już od ranka, natomiast w Bajkowym Przedszkolu i Żłobku Miejskim „Bajkowa Kraina”, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy, Szkoe Podstawowej im. Jana Brzechwy (ulica Piastowska), oraz w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, odbyło się szereg imprez, które uświetniły ten dzień. Żarowianie mogli wybierać spośród następującego repertuaru : Bajkowe Przedszkole i Żłobek Miejski „Bajkowa Kraina” - od 10.00 do 12.30 : jasełka w wykonaniu 5-latków-Króliczków, aukcja piernikowych serc, pokonkursowa licytacja bożonarodzeniowych stroików, kiermasz kartek okolicznościowych wykonanych przez nauczycielki przedszkola. W trakcie czynna była "Świąteczna kawiarenka", gdzie dostać można było : pączki (specjalność kuchni przedszkola), ciasta (specjalność naszych mam), oraz kawę i herbatę. Ponad to dzieci mogły brać udział w zabawach i gach zręcznościowych, konkursach plastycznych dla dzieci i posłuchać optymistycznych bajek czytanych przez rodziców. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy - od 14.00 do 16.00 organizowała "Planszomanię" - rywalizacja w grach planszowych dla każdego. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy (ulica Piastowska) - od 14.00 do 16.00 organizowały "Manufakturę Orkiestrową", czyli warsztaty plastyczne, gipsowe cuda, prezenty dla Babci i Dziadka, o 16.00 odbyły się w auli szkoły wyjątkowe, wielojęzykowe Jasełka w wykonaniu uczniów starszych klas, oraz o 16.30 koncert muzyczno-wokalny młodych talentów. Gminne Centrum Kultury i Sportu - o 9.30 odbył się na hali sportowej Turniej Oldboyów, o 16.00 koncert Żarowskiej Orkiestry Dętej, o 16.30 występ Kids Dance, o 16.40 koncert Dziecięcej Orkiestry Nienadętej, o 17.00 występ zespołu Senior Rici, o 17.30 występ zespołu Żarowianie, o 18.00 koncert zespołu ŚLAD, o 18.30 licytacja i tradycyjnie na zakończenie ok. 19.30 Światełko do nieba. Ponadto odbyły się : sprzedaż ciast przygotowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, gry i zabawy dla najmłodszych, malowanie twarzy, loteria fantowa, kawiarenka i wiele innych atrakcji ... Zebrana kwota : 32 456,91 zł!