Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Poczta historyczna to instalacja w Twojej przestrzeni

Otwieramy skrzynkę niepocztową, a historyczną – skrzynkę dla lokalnej historii, która służyć ma mieszkańcom Gminy Żarów zachować pamięć o Naszym regionie. „Skrzynka historyczna” to tradycyjna pocztowa bryła o innych walorach wizualnych, do której nie wrzucamy już tradycyjnych listów – wrzucamy zaś informacje lub pamiątki, które pomogą zwiększyć świadomość mieszkańców Żarowa na temat ich otoczenia. Pomysłodawcami, organizatorami i wykonawcami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.

 

 


 

Najprawdopodobniej jedyna w Polsce skrzynka historyczna,

do której możemy wrzucić swoje wspomnienia oraz inne materiały, mogące pomóc pozyskać nową wiedzę na temat lokalnej przestrzeni, lub rozszerzyć posiadane informacje. Mieszkańcu Żarowa! Jeżeli pamiętasz, jeśli wiesz coś co może wzbogacić naszą tożsamość poinformuj Nas o tym, wrzucając do skrzynki niepocztowej, a historycznej swoją wiadomość!

 

Co wrzucać do skrzynki ?

Wszystkie materiały źródłowe tj.: listy, dokumenty, fotografie, rachunki, mapy, kartki pocztowe, gazety, broszury, ulotki oraz inne pamiątki, które zmieszczą się w okienku wrzutowym. Po otrzymaniu „wiadomości” organizatorzy projektu postarają się zdigitalizować, sfotografować oraz przeanalizować niniejsze dokumenty…

 

 

OPIS INSTALACJI, czyli co zobaczymy na skrzynce historycznej

Kolor skrzynki historycznej już z dużej odległości mówi o jej przeznaczeniu. Brązowa barwa zarezerwowana jest w przestrzeni publicznej dla zabytków, szlaków historycznych, skansenów, muzeów etc., dlatego też biorąc pod uwagę jej charakter postanowiliśmy zakryć czerwony kolor skrzynki nową farbą i okleić poszczególne jej ściany własnymi, odautorskimi materiałami.

 

Interaktywny charakter skrzynki historycznej...

Boczne ściany autorskiej „skrzynki historycznej”, zawierają informacje utwierdzające przechodniów w przekonaniu, iż nie jest to ZWYKŁA skrzynki na listy, a skrzynka poczty historycznej („dla historii”). Oprócz powyższej informacji, zamieszczono hashtag; #pocztahistoryczna, pozwalający na łatwe wyszukiwanie informacji i postów dot. naszej instalacji w mediach społecznościowych…

 


Zeskanuj barcode!

Poza hashtagiem załączone zostały dwa barcody, które po odczytaniu za pomocą popularnych aplikacji na smartfony, przeniosą osoby zainteresowane na stronę, którą w tym momencie czytasz oraz na jej odpowiednik stworzony przez Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w celu dokładnego przybliżenia informacji o tym projekcie.

 

58-130 Poczta historyczna zainstalowana jest przy ul. Armii Krajowej 40

Niecodzienna skrzynka historyczna została zainstalowana za zgodą Burmistrza Miasta i Gminy Żarów, przy ul. Armii Krajowej 40 na elewacji budynku, w którym niegdyś mieściły się następujące instytucje: Kino „Świt” oraz Żarowski Ośrodek Kultury. Dziś w tym budynku swoją siedzibę ma Żarowska Izba Historyczna.

 

 

 

Skrzynka zawiśnie między tymi dwoma oknami


 

Gdy w skrzynce znajdzie się wiadomość (historyczna)...

 

Wiadomości odbierane są w każdy

piątek...

Zawartość skrzynki historycznej

sprawdzana jest co tydzień (w

piątek) przez właścicieli i

organizatorów niniejszej instalacji:

Fundację Inicjatywa B oraz

Stowarzyszenie Labiryntarium.pl

 

Analizujemy i digitalizujemy...

Pozyskane dokumenty postaramy

się opisać, sfotografować

i zdigitalizować. Jeżeli

otrzymany przez nas dokument

opatrzony będzie wiadomością od

osoby, która wrzuciła artefakt do

skrzynki, nawiążemy z nią

kontakt i dokładnie wypytamy o

przekazany artefakt.

Artefakty z poczty historycznej

trafią na regał pamięci...

Jeżeli otrzymamy zgodę od

właściciela wrzuconej

wiadomości,

otrzymany przez nas artefakt

zostanie wyeksponowany na

regale pamięci, który od

stycznia2017 roku znajduje

się w Bibliotece Publicznej

Miasta i Gminy Żarów. Jeśli

wiadomość zostanie

przekazana anonimowo,

materiał automatycznie

zostanie umieszczony na

regale pamięci oraz na

stronie projektu Biblioteka

Dziedzictwa:

www.bibliotekadziedzictwa.pl