Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kolejny, siedemnasty wrzut do skrzynki "Poczty Historycznej", to wyjątkowa fotografia przekazana przez Panią Emilię Wiśniowską. Fotografia jest jedną z pierwszych wykonanych w Żarowie tuż po zajęciu miejscowości przez wojska Armii Czerwonej i napływu polskich osadników. Na dołączonym liściku Pani Emilia napisała :

 

 

 

"Kolejarze w Żarowie tuż po wyzwoleniu przy stacji (na tablicy Żary), od lewej stoją : Jan Wojciechowski (mój ojciec), drugi Pan Niewada (zmarł w 2019), pośrodku Pan Dranka i inni..."

Ciekawostką i to wielką, jest widniejąca na szyldzie stacyjnym nazwa miejscowości ZARY (lub Żary).

 

 

 

Fotografia trafia na Regał Pamięci w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów, oraz do Cyfrowego Archiwum Lokalnego Ziemi Żarowskiej. Serdecznie Pani dziękujemy za przekazaną pamiątkę.

 

Poszukujemy szczególnie pamiątek związanych z życiem mieszkańców Żarowa i okolic w latach 1945 - 1989, ale ważne mogą byc te stworzone w latach 90-tych i później. Mogą to być dokumenty urzędowe, listy, pocztówki, zdjęcia, dokumenty z zakładów pracy itp.. Zachęcamy do wspierania Biblioteki Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego Gminy Żarów, oraz Cyfrowego Archiwum Lokalnego Ziemi Żarowskiej...

 

 

 

Fotografia przekazana przez Panią Emilię. Poza Panami kolejarzami, widzimy budynek stacji w Żarowie z fragmentem wiaty przejścia podziemnego, zegar wskazujący godzinę 13.09 i szyld z nazwą ZARY (lub ŻARY)

wrzut17 (1)

 

 

 

Powiększony fragment z zegarem i szyldem

wrzut17 (4)

 

 

 

Powiększony fragment fotografii, od lewej : Jan Wojciechowski (ojciec Pani Emilii), Pan Niewada i nieznana osoba

wrzut17 (3)

 

 

 

Powiększony fragment fotografii, od lewej : Pan Dranka i inne, nieznane osoby

wrzut17 (2)

 

 

 


Przygotował : Maciej Wabik