Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Paczków  (niem. Patschkau,  Potschke)

gmina : Paczków

powiat : nyski

województwo : opolskie

współrzędne geo. : 50°27′59″N 17°00′41″E

 

Historia Paczkowa związana jest ściśle z Księstwem Nyskim. Ziemie te należały do Jarosława, syna Bolesława Wysokiego. W momencie kiedy Jarosław, książę opolski, został także biskupem wrocławskim, przyłączył część swych ziem do uposażenia biskupiego. Dało to podstawy do starania się o utworzenie księstwa biskupiego przez jego następców. MImo zatargów biskupstwa z księciem Henrykiem Probusem udało się w 1290 roku utworzyć feudalne księstwo należące do biskupów wrocławskich. Pierwszym z biskupów z tytułem książęcym był Henryk z Wierzbna.

Sam Paczków lokowano na prawie magdeburskiem w 1254 roku.Od poczatku istnienia była to twierdza strzegąca południowo zachodnich granic ziem biskupich. Początkowo otoczony był drewniano ziemnymi umocnieniami. W 1350 zaczęły powstawać pierwsze kamienne mury. Z czasem podwyższane i rozudowywane o drugi pierścień (nie pełny) oraz fosę.

Obecnie zachowane mury pochodzą z okresu XIV do XVI wieku. Mają 1200 metrów długości i uzupełnione są 18 basztami , oraz czterema wieżami bramnymi.

 

Rozpoczynamy zatem spacer wzdłuż murów twierdzy biskupów wrocłaskich....

 

Zaczynamy od  Bramy Wieży Kłodzkiej. Było to jedno z średniowiecznych wejść do miasta. Powstała na przełomie XIV i XV wieku. Później przebudowywana. Dodano np. tzw. "rybie ogony". Legendy łączą ją z lochem głodowym, Wysokośc tego obiektu to ok. 22 metry.

 

 

 

Ustawiona od strony Ziemi Kłodzkiej i Czech.

 

U góry widoczne tzw. "rybie ogony".

 

Druga z ocalałych bram miasta to tzw. Wieża Bramy Wrocławskiej. Jest ona najstarszą a jednocześnie najwyższą z wież bramnych Paczkowa. Mierzy ok. 38 m wysokości.Pochodzi z połowy XIV wieku. Obok bramy stał dawniej pręgierz. W wieku XVIII wybudowano obok więzienie, które było jednocześnie przedbramiem wieży. Do dziś nie przetrwało.Na szczycie charakterystyczny wierzchołek wybudowany z cegły. Wieże można zwiedzićza darmo.Wystarczy poprosić o klucze w pobliskim kiosku. Z góry roztacza sie piękny widok na okolicę i miasto. Ale o tym trochę później....

 

Trzecia z bram miasta to Brama Nyska która ochraniana jest Basztą Łupinową. Bramę wybudowano dopiero w 1573 roku. W 1778 roku zamurowana potem ponownie otwarta. Dziś przy bramie zaczyna sie 77 metrowa trasa spacerowa po galerii osadzonej na murze na wysokości 7 metrów łącząca trzy baszty obronne murów miejsckich na których można podziwiać widoki z kilkunastu metrów. Ale szerzej o tym trochę później..

 

Ostatnią bramą miasta jest Brama Ząbkowicka chroniona Basztą Łaziebną, która nazwę zawdzięcza pobliskiej niegdyś miejskiej łaźni. Ma ona 27 metrów wysokości. Powstała na przełomie XIV i XV wieku wieża przypomina powstałą w tym samym czasie Wieżę Bramy Kłodzkiej. Nie ma jednak murowanego zwieńczenia na szczycie.

 

Wewnątrz obszaru starego miasta pozostało mnóstwo zabytkowych ślicznych kamienic. Stoją tu domy powstałe w XV, XVI , XVII, XVIII, oraz XIX i XX wieku.

 

 

Klimatyczny szyld kina miejskiego na jednej z kamienic rynku.

 

Powróćmy jednak do starych murów miejskich które okalają całę stare miasto.

 

 

Wieża Łaziebna z fragmentem muru obronnego.

 

Miejski ratusz powstał w roku 1550-52. Natępnie przbudowany w XIX wieku już w stylu neoklasycznym. Jednak na neoklasycystycznej elewacji pozostało dużo akcentów renesansowych w tym płaskorzeźby. Znajdująca się w narożniku renesansowa wieża mierzy 45 metrów wysokości i jest również dostepna do zwiedzenia dla turystów. Na wieży znajdują sie trzy dzwony z XVIII wieku, oraz XIX wieczny mechanizm zegarowy wykonany przez Carla Weissa  z Głogowa w 1858 roku.

 

Kościół pw.Jana Ewangelisty powstał w połowie XIV wieku, jednak ulegał wielu przebudowom. Jedną z naiistotniejszych nastapiła w XVI wieku kiedy kosciół został inkastelowany. Oznacza to nadanie mu cech budowli obronnej.

 

Przebudowany dach wyposarzony został w mury tarczowe z attyką. Wewnątrz wykopano studnię dla zapewnienia wody obrońcom.

Wewnątrz kościoła podziwiać możemy ciekawe formy sklepień gotyckich  Oprócz neogotyckiego ołtaża i ambony na uwagę zasługują ciekawe rzeźby w tym rzeźby autorstwa Wita Stwosza..

 

 

 

 

 

Powróćmy do galerii na murach obronnych. Jest ona dostępna od strony bramy Nyskiej...

 

 

 

 

 

Na przeciwko Bramy Nyskiej umiejscowiono figurę św. Nepomucena. Figura pochodzi z XVIII wieku.

 

 

 

Wychodzimy na mury obronne. Możemy poczuć klimat tego miejsca, poczuć się jak obrońca dawnej twierdzy. Spojrzeć przed mury miasta na nadciągających wrogów..

 

 

Spojrzenie przed mury...

 

 

 

 

 Widok na miasto...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schodzimimy na bruk...

 

 

 

Na ścianie pobliskiego lokalu możemy przeczytać ciekawą legendę zwianą z Paczkowem...

 

 Podchodzimy do Starej Bramy Wrocławskiej...

 

 

 Po wypożyczeniu kluczy z kiosku otwieramy starą wieżę....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteśmy na szczycie...

 

 

Widok na Paczków...

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żegnamy już "polskie" Carcassonne. Warto o nim pamiętać podróżując po Ziemi Nyskiej. To naprawdę warto zobaczyć...


Opracował i fotografował :Christophorus

zródła:

pl.wikipedia.org

polskaatrakcyjna.pl

czasnawypoczynek.pl

paczkow.pl