Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Malbork, Marienburg, stolica Państwa Krzyżackiego. Rozpoczęto jego budowę w latach 1278–1281 (pierwszy etap). A już w 1309 przeniesiono do niego stolicę Państwa Krzyżackiego z Wenecji. Ciągle trwają spory który zamek jest największy w Europie a jednym z pretendentów pozostaje Malbork.

Niewątpliwie można o nim mówić największy ceglany zamek w Europie.
Mimo iż przewodnicy ze znudzeniem powtarzają że właśnie ten zamek jest naj..to jednak to samo słyszymy od przewodników innych zamków znajdujących się we Francji ,Niemczech, Słowacji, Anglii i jeszcze paru innych.
Jak do tej pory nikt nie określił kryteriów wg których można się kierować przy wyborze największej warowni. Powierzchnia całkowita wraz z dolnym zamkiem?, bez?, kubatura zabudowań? , długość murów?, niekiedy nie sposób określić gdzie zaczynają się mury zamku a gdzie miasta... Często jest to jeden wspólnie uzupełniający się system obronny..

A jeśli już coś z trudem ustalimy to czy powinniśmy trzymać się określonych ram czasowych? Takie budowle powstawały wiekami, a ostateczny kształt często powstawał w okresie oddalonym od średniowiecza o setki lat.

Nie wszystko da się oszacować i zaszufladkować..choć ludzie naturalną mają na to ochotę...
Pozostańmy wiec przy tym że możemy w Polsce zwiedzić piękny zamek , jeden z największych i najciekawszych na świecie.
Z drugiej strony jakże ważny dla historii Polski. Nie tylko Krzyżacki, choć go wznieśli, ale i polski, bo był pod polskimi rządami setki lat, był zamkiem królewskim polskich królów (1457-1772)
(nie mylić z siedzibą).

A gdy znów został przejęty przez Prusy, był dewastowany przez prusaków jako obiekt związany z Państwem kościelnym. W 1774 zaczęto zmieniać zamek wysoki na koszary, zniszczono wszystkie gotyckie sklepienia, zamurowano krużganki.Wielki Refektarz stał się ujeżdżalnią koni. Na zamku powstała fabryka. Dokonano rozbiórki części murów na budulec. Dopiero wielkie oburzenie opinii publicznej wstrzymało dewastację. Odbudowany w XIX i na początku XX wieku ponownie został uszkodzony podczas działań wojennych w czasie II Wojny Światowej. Dziś możemy go podziwiać na nowo ...odnowiony...dostojny...potężny    .....wszak zajmuje ok 20 ha powierzchni i posiada kubaturę ok 250000 m³ . Choć bilet kosztuje tu ok. 40 zł to warto je wydać. Kilka lat temu powstał projekt odnowienia legendarnej figury Madonny, patronki zamku, miasta i Zakonu, zniszczonej podczas działań wojennych. Powołano fundację Mater Dei, którą można wspomóc wykupieniem cegiełki na ten cel, szczegóły patrz :http://www.materdei.org.pl/index.html

Poniżej kilka zdjęć, które mam nadzieję zachęcą do odwiedzenia tego niezwykłego zabytku:)


 
 

toaleta:)

 

podczas zwiedzania oglądamy kilka wystaw o różnej tematyce

 

reflektarz w Malborku-największa jadalnia średniowiecznej europy

 
 

prywatna kaplica Wielkiego Mistrza


 

oraz jego komnata ..


 

umywalka Rycerzy Zakonu:
 

podobizny Wielkich Mistrzów na ścianach zamku


 

Pomieszczenie w którym wg legendy podczas oblężenia Zamku przez Jagiełłę, na znak szpiega będącego w zamku ,

polska bombarda wystrzeliła pocisk mający trafić w kolumnę -jedyną podporę sufitu tejże sali - i zabić obradujących tu przywódców obrony.

Pocisk jednak nie trafił , a obrońcy na pamiątkę wydarzenia wmurowali pocisk w ścianę.

Tak brzmi legenda opowiadana wycieczkom, gdy widzą  pocisk wmurowany w ścianę...Jednak od kilku lat opowieść jest dłuższa. Otóż opowiada jeszcze, że niedawno przeprowadzono analizę zaprawy wokół kamiennej kuli....wykazała że z całą pewnością że  jest średniowieczna....


 

ogrzewanie kominkowe

 

i ogrzewanie podłogowe

 

oraz piękna dama dworu:)

 

zbrojownia:

 

pomiędzy zamkiem średnim i górnym...

 

zamek górny:

 

studnia zapewniająca wodę obrońcom zamku 

piwnice zamku 

W okolicach Malborka można zwiedzić jeszcze zachowane zamki w Gniewie, Sztumie i Kwidzyniu.

Polecam i zachęcam do zaplanowania wycieczki po atrakcjach Pomorza Gdańskiego..warto:)

 


Przygotował :Chistophorus