Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wisła : cz. Visla, niem. Weichsel

gmina : Wisła

powiat : cieszyński

województwo : śląskie

(49.655050, 18.859356)Nie dość, że Wisła to słynny ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy, to w dodatku rodzinne miasto jednego z najsłynniejszych polskich sportowców, skoczka Adama Małysza. Spędzając urlop w sąsiednim Ustroniu i nie przyjechać tutaj, to tak jak być w Rzymie i Papieża nie widzieć... W granicach miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła. Miasto jest dość mocno rozwleczone po okolicznych górach, dlatego by zwiedzić kilka ciekawszych jego zakątków, trzeba się troszkę najeździć.


Skocznie w centrum Wisły - bliskie sąsiedztwo Rynku


Wisła - centrum na mapie


Główna ulica miasta - 1 Maja


Fragment Rynku


Ul. 1 Maja (lewo) i Rynek (prawo)


Rynek - Urząd Miasta


Spojrzenie w główny deptak centrum miasta - 1 Maja


W tle skocznie, poniżej linia kolejowa i droga wojewódzka 941, parking no i już ul. 1 Maja i Rynek :)


W sezonie straganów jak nad morzem


Fragment Rynku i po prawej budynek Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle


Budynek Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego


Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle to oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Muzeum zostało otwarte w dniu 16 sierpnia 1964 roku podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a jego twórcą i organizatorem był działacz społeczny i publicysta Andrzej Podżorski. Jego zbiory obejmują eksponaty związane z życiem i kulturą górali Beskidu Śląskiego: przedmioty codziennego użytku, meble, stroje, przykłady sztuki ludowej. ponadto posiada ono bogatą kolekcję malarstwa takich twórców jak: Czesław Kuryatto, Ludwik Konarzewski, Jan Wałach, Paweł Steller. W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum znajduje się enklawa architektury drewnianej z Wisły i okolic. Aktualnie muzeum jest czynne cały rok (z wyjątkiem poniedziałków), wstęp jest płatny. Muzeum mieści się w budynku dawnej karczmy ewangelickiej, która niegdyś dawała schronienie przybywającym na nabożeństwo wiernym z odległych dolin i stoków. Murowany budynek powstał w 1827 roku na miejscu drewnianej gospody z 1794 roku. 2 marca 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków.


Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego


Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego


Nowoczesny budynek z funkcjami handlowo - usługowymi


Fajne


Atrakcje turystyczne - mimo upału "pociąg" pękał w szwach, objechać można nim wszystkie atrakcje Wisły, łącznie z przystankiem przy domu Adama Małysza


Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha


Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha


Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha


Stara szkoła ewangelicka (vis a vis kościoła ewangelickiego) wzniesiona w 1824 r., na niej tablica poświęcona kompozytorowi Janowi Sztwiertni


Tablica poświęcona kompozytorowi Janowi Sztwiertni.


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle to ewangelicko-augsburski kościół parafialny. Kościół stanowi własność parafii w Wiśle i jest położony na ul. 1 Maja 49, w centrum miasta, tuż przy głównym deptaku. Świątynię wzniesiono na miejscu poprzedniego drewnianego domu modlitwy w czasie pastorowania w Wiśle Michała Kupferschmida w latach 1833-1838 według projektu Edwarda Koerbera jako klasycystyczna trójnawowy dom modlitwy, nadal bez wieży i dzwonów czego wciąż zabraniał patent tolerancyjny z 1781 r. na mocy którego go wybudowano. Poświęcenia dokonano 29 czerwca 1838 r. przez ks. seniora J. Schimko i superintendenta ks. J. K. Lumnitzera. Wieża z dzwonami pojawiły się po wydaniu Patentu Protestanckiego w 1861 r., który zrównał prawa protestantów z katolikami. W latach 1862-1863 korpus świątyni został wydłużony o blok frontowy zwieńczony trójkondygnacyjną 45-metrową wieżą. We wnętrzu kościoła, w nawach bocznych zobaczyć można typowe dla kościołów protestanckich 2-kondygnacyjne empory. Wystrój utrzymany jest w bieli, dlatego uwagę skupia na sobie ołtarz wraz witrażem przedstawiającym patronów świątyni. Witraż wykonany został w 1932 r. przez słynny Krakowski Zakład Witrażów, Oszkleń i Mozaiki „S.G. Żeleński” według projektu Adama Ciompy. Wewnątrz można obejrzeć wystawę starodruków ewangelickich. Na parafialnym cmentarzu ewangelickim „Na Groniczku” pochowano wielu zasłużonych dla Wisły osób, w tym także Bogumiła Hoffa.


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle - wnętrza


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle - wnętrza


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle


Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle

Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle

Na przeciwko kościoła, znajduje się zabytkowy budynek plebanii (zbudowanej w latach 1805-1807)

Na przeciwko kościoła, znajduje się zabytkowy budynek plebanii (zbudowanej w latach 1805-1807)

Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle

Pociąg nas prześladuje ;)


Zabudowa WisłyTen budynek czeka na dobrego gospodarza


Pomnik Źródeł Wisły


Pomnik Źródeł Wisły wznosi się na wysokim cokole zwieńczonym skałą. Poniżej zlokalizowano prostokątną sadzawkę. Spływające po skale do basenu sadzawki strumienie nawiązują do Baraniej Góry i źródeł rzeki Wisły. Pierwszy pomnik, wykonany z brązu, przedstawiał rzeźbę góralki śląskiej dłuta prof. Konstantego Laszczki. Odsłonięty został przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z okazji Święta Gór w 1937 r. Podczas II wojny światowej pomnik zniszczył okupant hitlerowski. Nową postać góralki śląskiej stworzył wiślański artysta rzeźbiarz Artur Cienciała w 1975 r. W czerwcu 2014 r. odsłonięty został przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego kolejny pomnik - nawiązujący do pierwotnego, ale niebędący jego wierną kopią, autorstwa Grzegorza Łagowskiego.


Pomnik Źródeł WisłyPomnik Źródeł Wisły


Kamień pamiątkowy - "DĄB WOLNOŚCI"


Drzewo zasadził Prezydent Bronisław Komorowski


Pomnik Źródeł Wisły


Architektura Wisły


Park


Rzeka Wisła widziana z mostu przy ul. Olimpijskiej (przy parku)


Deptak nad rzeką


Kościół ewangelicki widziany z parku


Liceum Ogólnokształcące widziane z parku


Plac zabaw w parku and Wisłą w Wiśle ;)


Muszla koncertowa w parku

Pomnik Stanisława Hadyny

Polski kompozytor, dyrygent, muzykolog i pisarz. Założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Ur. 25 września 1919 w Karpętnej (obecnie dzielnica Trzyńca), zm. 1 stycznia 1999 w Krakowie.
Pomnik kompozytora Jana SztwiertniW parku tuż przy muszli koncertowej znajduje się zestaw ciekawych rzeźb


Letnia czytelnia ;)W upalny dzień wszyscy lgną do wody - Wisła


Wisła, tu jeszcze mała rzeczka


Przejście z parku bezpośrednio do rynku


Trzeba zobaczyć drugą część ul. 1 Maja


I może zjeść coś regionalnego w ciekawej karczmie
Po odwiedzeniu centrum Wisły, jedziemy zobaczyć Adama Małysza... Skocznię im. Adama Małysza ;)


Wisła - Malinka

(49.629936, 18.915006)Skocznia została wybudowana tak, że pod trybuną i częścią zjazdu przebiega droga wojewódzka nr 942
Nie jest to mamut, ale wygląda dość "sympatycznie"


Wyciąg krzesełkowy


Pana Adama Małysza nie zastaliśmy, może innym razem


Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

(49.611614, 18.921410)


Zamek Górny

Zamek Górny, oprócz funkcji reprezentacyjnych i wypoczynkowych dla prezydenta RP, jest także udostępniany zwiedzającym (grupy do 20 osób, rezerwacja na co najmniej 7 dni wcześniej). Zwiedzać można: hol wejściowy, werandę zwaną też salonem Pronaszki (jest to główne pomieszczenie recepcyjne Górnego Zamku), reprezentacyjną jadalnię, salon i palarnię (inaczej pokój kominkowy). Na drugim piętrze zwiedzać można zachowany gabinet Prezydenta Mościckiego oraz łazienkę z częściowo oryginalnym wyposażeniem. Większość umeblowania stanowią oryginalne meble według projektu Pronaszki, które szczęśliwie zachowały się zmagazynowane na strychach. Zachowały się też żyrandole i kinkiety, część podłóg, niektóre elementy stolarki drzwiowej i okiennej, poszczególne elementy okuć drzwiowych i okiennych itp. Odtworzono kolorystykę ścian z 1931 (kolor wanilii i odcienie szarości). Niestety, w domu nie było nikogo, przez co wnętrz nie zwiedziliśmy ;)


Tablica informacyjna na parkingu przed Zamkiem Górnym

Portiernia i brama główna do rezydencji

Droga w dół prowadzi do reszty sporego kompleksu

Za zamkniętą niestety bramą znajduje się wspaniały zabytek, drewniana kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej


Obok Zamku Górnego stoi drewniana kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Zbudowana została w 1909 roku w stylu tyrolskim, z elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. We wnętrzu znajduje się ołtarz z I połowy XVII wieku. W ołtarzu umieszczono dwa obrazy datowane na rok 1638 – Drogę Krzyżową oraz Wniebowzięcie i Koronację Najświętszej Marii Panny. Na ścianach w nawie głównej można zobaczyć krucyfiks z I połowy XVII w. oraz przedstawiający Świętą Rodzinę obraz z początków XVII stulecia. Drugi krucyfiks pochodzący z I połowy XV w. – umieszczony jest na chórze. Prezbiterium wyposażone jest w drewniane lektorium oraz fotel i taborety dla celebrantów. Nawa główna oddzielona jest od prezbiterium ozdobnie kutą balustradą. Na wprost niej ustawione są dwa klęczniki oraz fotele dla Pary Prezydenckiej. Z czasem wyposażenie kaplicy powiększyło się o figurę św. Jadwigi i chrzcielnicę, ofiarowane przez państwa Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, oraz zawieszona ścianie niewielki krzyż, będący darem Marii Kaczyńskiej.


Tablica na budynku portierni

Zamek Górny - rezydencja Prezydenta RP

Zamek Górny - rezydencja Prezydenta RP
Zamek Dolny - część konferencyjna i hotelowaZamek Dolny - część konferencyjna i hotelowa


Obok Zamku Dolnego, na przeciw Gajówki znajduje się lądowisko dla helikopterów


Lądowisko z pięknymi widokami


Gajówka w której znajdują się restauracja i pokoje hoteloweJezioro Czerniańskie i zapora

(49.614939, 18.920673)Jezioro Czerniańskie


Zapora na Jeziorze Czerniańskim


 Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias