Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Clifton Suspension Bridge,

to nazwa wiszącego nad wąwozem rzeki Avon mostu, znanego nie tylko każdemu mieszkańcowi Bristolu - jednego z najważniejszych miast południowo-zachodniej Anglii.

Most ten otwarto w 1864 roku. Choć rozpoczęto prace w 1836 r., lecz sporo trudności, głównie finansowych, spowolniło realizacje projektu.  A powstawał w skrajnie trudnych warunkach..75 m nad lustrem rzeki!  Most ten jest długi na 414 m! Zawieszenie mostu o wadze ok 1500 ton  na takiej wysokości na potężnych łańcuchach po trzech niezależnych z każdej strony był na tamte czasy nie lada wyczynem. Świadczy o tym napis na wjeździe od strony Leigh Woods : "Suspensa Vix Via Fit" - Wisząca droga w trudzie poczyniona.

Isambard Brunel, główny inżynier tego projektu, niestety nie doczekał jego otwarcia. Ten wielki budowniczy min. tunelu pod Tamizą  , trzech transatlantyków (s/s Great Britain, s/s Great Western, s/s Great Eastern), mostów, kolei (min. kolej o napędzie pneumatycznym-niezrealizowany)  oraz wielu innych wspaniałych obiektów,  umarł w 1859 r.

Należy dodać że w plebiscycie BBC na 100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów zajął drugie miejsce!


Isambard Kingdom Brunel i łańcuszki:)


Most stał się wizytówką Bristolu i  zabytkiem klasy I. Z mostu oddano pierwszy w historii skok na bungee w 1979 roku! W swym ostatnim locie samolot typu Concorde przed lądowaniem przeleciał nad mostem oddając hołd miastu. Niestety jest to także sławny most samobójców. Tylko pomiędzy rokiem 1974 a 1983 skoczyło z niego 127 osób!!! Ale nie wszyscy którzy chcieli skoczyć ze skutkiem śmiertelnym zginęli, otóż w 1885 roku załamana zdradą Sarah Henley skoczyła z mostu,ale jej suknia zadziałała jak spadochron... dożyła potem wieku  84 lat:)

Będąc w południowo-zachodniej Anglii nie wolno nie wstąpić na ten most. Dodam że dla pieszych, rowerów i motocykli wstęp bez opłat:)

Poniżej widoczny jeden z tzw. pylonów (wież nośnych mostu), na szczycie znajdują się łożyska, które przenoszą obciążenie z łańcuchów, a choć posuw łańcuchów to tylko 1 mm, bez nich pylony uległyby zniszczeniu..

 

piękne widoki z mostu..

 

ochrona ..przed samymi sobą..

 

w całej okazałości....

 


 


Christophorus

źródła: wikipedia , materiały własne