Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Royal Air Force Museum - Muzeum Królewskich Powietrznych Sił Zbrojnych.

 

 

Kontynuując Zwiedzanie Londynu, udaliśmy się do położonego na północy miasta Muzeum Królewskich Powietrznych Sił Zbrojnych (Royal Air Force Museum). Miłośnicy historii i lotnictwa, obowiązkowo powinni udać się do tego miejsca, mimo, że jest ono bardzo oddalone od głównych szlaków turystycznych Londynu.

Jest to muzeum poświęcone historii awiacji oraz Brytyjskich Powietrznych Sił Zbrojnych (British Royal Air Force). Posiada dwa oddziały : RAF Museum London w Colindale (Hendon) w dzielnicy Londynu Barnet, oraz RAF Museum Cosford dość daleko poza Londynem. Jak wspomniałem, my byliśmy tylko w muzeum londyńskim, ale czujemy się w pełni usatysfakcjonowani i jak zwykle nie zawiedliśmy się na jakości "usług" brytyjskich muzeów.

 

Teren przed "RAF Museum"

 

 

 

 

Battle of Britain Hall - Ekspozycja "Bitwa o Anglię".


Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ekspozycji poświęconej "Bitwie o Anglię". Opowiada ona zwiedzającym historię pierwszej na świecie decydującej o losach Brytyjczyków bitwie powietrznej, gdy Królewskie Powietrzne Siły Zbrojne (Royal Air Force) starły się z potęgą niemieckiej Luftwaffe podczas II wojny światowej. Niemały wkład w tej walce mieli również polscy piloci. Ekspozycja ta, to kolekcja samolotów które brały udział w "Bitwie o Anglię" po obu stronach - brytyjskiej i niemieckiej. Oprócz samych samolotów, które walczyły o panowanie nad Kanałem La Manche, na wielu interaktywnych ekranach obejrzeć można filmy z tamtych dni, oraz relacje świadków i uczestników. Należy pamiętać, że gdy Niemcy szykowali się do inwazji na Anglię, wyspa była odizolowana od okupowanej Europy, a siły powietrzne Luftwaffe, czterokrotnie przewyższały liczebnością samoloty sił brytyjskich. Ekspozycja obejmuje także dość obszernie życie codzienne brytyjczyków nękanych codziennymi nalotami...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bomber Hall - Ekspozycja Bombowców.


Ekspozycja Bombowców, stanowiąca odrębną wystawę, przedstawia rozwój bombowców od czasów pierwszego pojawienia się ich w pierwszej wojnie światowej do bardzo nowoczesnych i zaawansowanych technicznie maszyn dzisiaj. Podczas wizyty w Ekspozycji Bombowców można również dowiedzieć się o osiągnięciach dowództwa "RAF Bomber" i Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych w II wojnie światowej. Sala Bombowców, jest jednocześnie miejscem pamięci 131 tyś. młodych mężczyzn, którzy zginęli podczas połączonej ofensywy bombowej latając m.inn. na dobrze znanych Latających Fortecach (Flying Fortress).

 

Avro Lancaster

 

 

Nasz akcent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historic Hangars - Historyczne Hangary


Historyczne Hangary były częścią starego lotniska Hendon - kolebki brytyjskiego lotnictwa. Zostały one połączone ze sobą za pomocą nowego budynku i tworzą łącznie ogromną przestrzeń wystawienniczą w której obejrzeć można kilka odrębnych wystaw. Wystawy te podzielone są głównie ze względu na przeznaczenie maszyn latających, i opowiadają jednocześnie historię powstania i rozwoju każdej z nich.Obejrzeć możemy zatem wystawy myśliwców, śmigłowców, hydroplanów czy samolotów przystosowywanych do zadań w odległych miejscach na ziemi, będących pod wpływem Imperium Brytyjskiego.

 

 

 

Whirling Rotors - Helicopters and Rotary Winged Aircraft Collection - Śmigłowce i Helikoptery.

Śmigłowce, to najbardziej wszechstronne maszyny latające. Wielu ludzi zawdzięcza swoje życie śmigłowcom, które posiadają unikalną zdolność do startu i lądowania w bardzo małych przestrzeniach. Wystawa obejmuje wczesnego "wiatrakowca" i prototyp najnowocześniejszego śmigłowca w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wings Over Water Aircraft Collection - Hydroplany

W związku z tym, że w początkach lotnictwa mało było lotnisk, a ich wybudowanie drogie i trudne, rozmyślano jak wykorzystać naturalne wolne przestrzenie np. zbiorniki wodne. Samolot, który może wylądować na wodzie był idealny do latania na duże odległości do najdalszych zakątków Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty. RAF potrzebuje również maszyn, które mogą przez dłuższy okres czasu badać i chronić obszary przybrzeżne Wielkiej Brytanii, oraz koordynować akcje ratunkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAF Aircraft Collection - Samoloty w służbie Imperium


RAF służył na całym świecie i walczył wokół wszystkich oceanów. Przed wysłaniem samolotu za granicę, często musiały być zmodyfikowane/przystosowane do warunków panujących w miejscu wypełniania swoich misji. Samoloty raz musiały sprawdzać się w klimacie gorącym, raz zimnym, innym razem w suchym lub bardzo wilgotnym... Musiały działać bez względu na warunki.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fighter Aircraft Collection - Myśliwce

Myśliwce to defensywne samoloty wykorzystywane do ochrony przed atakiem wroga. Często ich role były i są bardziej skomplikowane, a ich zdolność do ataku bardzo szybka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aeronauts - Aeronauci


Aeronauci, to interaktywna galeria, ciekawa zapewne dla wszystkich grup wiekowych, pomagająca zrozumieć zasady latania. Wszystkie eksponaty skonstruowane są tak, że można - a nawet trzeba je dotknąć, uruchomić, włączyć, nacisnąć, aby dowiedzieć się jak lata samolot. Można np. sprawdzić swój czas reakcji i wizji, zasiąść za sterami helikoptera itd. Naprawdę dobra i pouczająca zabawa ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

Milestones of Flight - Wystawa Kamień Milowy Latania


Ekspozycja Milestones of Flight to kompleksowy przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w historii lotnictwa. Począwszy od pierwszych pionierskich lotów przed I wojną światową, kiedy bracia Wright odbyli swój pierwszy w historii lot, przez II wojnę światową, do współczesności i dzisiejszych silników odrzutowych. Wiele różnych i unikalnych samolotów można obejrzeć na tej wystawie w tym samoloty z poza Wielkiej Brytanii. Wystawa podkreśla szczególny wkład RAF w rozwój lotnictwa. Wystawa obejmuje wielkie osiągnięcia w pierwszych 100 latach istnienia lotnictwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marine Collection Craft - Marina w służbie sił powietrznych.


Okazuje się, że poza bogatą kolekcją samolotów, mundurów i np. odznaczeń, w posiadaniu muzeum znajdują się też jednostki pływające, które wbrew pozorom są integralną częścią historii Królewskich Sił Powietrznych. Zobaczyć można następujące jednostki : Mk.1 1374 63ft, RTTL 2757 czy tender wodnosamolotów (ST) 206. Ich zadania były różne, od uzupełniania uzbrojenia, przewożenia pasażerów hydroplanów do cumowania...

 

 

 

 


 

Foto i opracowanie - Matthias