Drukuj
Kategoria: Europa
Odsłony: 3586
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

No i udało się. Połowicznie co prawda, ale jednak. Ale po kolei. To miejsce odwiedzane jest rocznie przez ok. 10 milionów turystów. Nam się udało załapać do tej "dziesiątki" ;). Krzywa Wieża w Pizie – jedna z najbardziej znanych budowli świata, ; symbol miasta Pizy. Sama wieża jest dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Dlaczego połowicznie? Gdy dotarliśmy do Pizy, w drodze z Wenecji przez Florencję do Rzymu, okazało się, że aby wejść na wieżę, bilety należało rezerwować z wyprzedzeniem. Dlatego na wieżę nie weszliśmy :(.

Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować w czasie budowy (np. wydłużając kolumny po jednej stronie wieży).Budowa wieży miała miejsce w 3 etapach. Cała budowa trwała 177 lat. Mimo niebezpieczeństwa, jeszcze w 1350 dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. W XIX wieku zaczęto podejmować pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży, co przyniosło jednak przeciwny skutek.

Wieża jest zbudowana z białego marmuru, liczy osiem kondygnacji. Jej masę ocenia się na 14 tysięcy ton. Została zaprojektowana przez Guglielmo i Bonanno Pisano. W 1990 wieżę zamknięto dla zwiedzających i powołano specjalny komitet, który miał wybrać najlepszy sposób zabezpieczenia przed dalszym odchylaniem się wieży. Od 2001 wieża jest ponownie otwarta dla turystów. Obecnie wieża ma wysokość 54,98 m, odchyliła się zaś od pionu o około 5 m (średnio o 1 mm rocznie). Od 1911 pomiary te są co roku aktualizowane.

Jeśli szukasz krzywej wieży gdzieś bliżej, znajdziesz ją na pewno w Polsce w Ząbkowicach Śląskich. Jest co prawda troszkę niższa i odchyla się od pionu tylko 2 m ;), ale nigdy nie ma tam kolejek, a ze szczytu oglądać można przepiękne dolnośląskie krajobrazy.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.





































Przygotował i fotografował : Matthias