Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pałac Kryształowy (ang. The Crystal Palace) to nieistniejący dziś, ogromnych rozmiarów budynek ze stalowych i szklanych prefabrykatów, pierwotnie wzniesiony w Hyde Parku w Londynie na Wielką Wystawę Światową w 1851 roku. Zaprojektowany został przez Josepha Paxtona, miał 549 m długości i 43 m wysokości !


The Crystal Palace widziany w całej okazałości z lotu ptaka (foto : probertencyclopaedia.com)


Po wystawie (w 1854 roku), pałac został przeniesiony do dzisiejszego Upper Norwood, gdzie został powiększony. Był wielką atrakcją turystyczną Londynu i miejscem, gdzie odbywało się wiele imprez. Od nazwy pałacu pochodzi nazwa dzisiejszego dystryktu mieszkalnego Crystal Palace, umiejscowionego w południowo-wschodniej części Londynu w dzielnicy Bromley, oraz nazwa klubu piłkarskiego Crystal Palace F.C.


Fragment planu miasta Londynu z oznaczonym terenem na którym stał pałac (mapa : multimap)Wśród atrakcji pałacu najbardziej widowiskowe były modele dinozaurów naturalnej wielkości zbudowane przez rzeźbiarza Waterhouse’a Hawkinsa przy ścisłej współpracy anatoma Richarda Owena, twórcy określenia „dinozaur”.


Jedno z głównych wejść (wikipedia)Widok na hale wystawiennicze (


Wnętrza Pałacu Kryształowego (wikipedia)W 1936 roku Pałac Kryształowy przestał istnieć wskutek pożaru. Nie znalazłem szczegółowych informacji dotyczących okoliczności tego pożaru. Gdzieś tam, ktoś napisał, że pałac, albo interesy wokół niego chyliły się ku upadkowi... Czy pożar nie był dziełem przypadku? Nie wiemy.

Mówi się, że pożar był tak ogromny, że widziano go w ośmiu sąsiednich "powiatach". Pożarowi przyglądało się 100.000 ludzi, a wśród nich Winston Churchill, który miał powiedzieć wtedy : "To jest koniec pewnej ery..."

 

Pałac Kryształowy w ogniu... (foto en.wikipedia.org)


Dopalające się zgliszcza (foto : ideal-homes.org.uk)


Zgliszcza po pożarze (foto : ric.eu)


Krajobraz po pożarze (foto : sydenham.org.uk)

 


Obecnie w miejscu pałacu pozostał tylko park rekreacyjny Crystal Palace, jeden z największych w Londynie, wraz ze wszystkimi jego instalacjami (modele dinozaurów, labirynt z żywopłotu). W Crystal Palace mieścił się także słynny tor wyścigowy, którego części dzisiaj są zachowane jako ścieżki. Centrum sportowe Crystal Palace było częścią obiektów olimpijskich w czasie igrzysk olimpijskich w 2012.


Charakterystyczna antena stacji nadawczej wyróżnia się dziś w okolicy


Widok na teren przed  Pałacem Kryształowym, pozostały schody słupy filary...


Ten sam teren, nieco w prawo


Pozostałe elementy zdobnicze schodów


Znowu stacja nadawcza


Widok w stronę znacznie oddalonego centrum LondynuWedług najnowszych informacji, poczynione zostały pewne kroki mające na celu przywrócenie temu miejscu blask. Gospodarze Londynu zdołali zainteresować ogromną inwestycją inwestorów z Chin. Gotowe są wizualizacje tego miejsca, co można zobaczyć poniżej. Cóż, życzymy powodzenia.

 

Widok ogólny (telegraph.co.uk)

 

Wizualizacja terenu przed pałacem (telegraph.co.uk)


Nie możemy się doczekać realizacji projektu. Chyba nikt poza Londynem nie wie lepiej jak przyciągać turystów...


 


 

Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródła : własne, pl.wikipedia.org,