Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Bazylika Sacré-Coeur (Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego), to przepiękny kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu. Jest on bardzo młody, a geneza jego powstania bierze swój początek w wojnie francusko-pruskiej. Kiedy w 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska, dwaj francuscy przemysłowcy przysięgli sobie, że jeżeli po wojnie ujrzą Paryż takim samym, jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. Gdy rok później po zakończeniu działań zbrojnych okazało się, że Paryż został nietknięty, przemysłowcy postanowili wypełnić swoją obietnicę. Propozycję z zadowoleniem przyjął ówczesny arcybiskup Paryża i już w 1876 roku rozpoczęto budowę. Ukończono ją w 1914 roku, jednak wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił konsekrację. Odbyła się ona dopiero 5 lat później, w roku 1919.

Wąska uliczka prowadząca do wzgórza Montmartre


Dzielnica poniżej wzgórza Montmartre nie jest idealna dla tak świętego miejsca, bowiem nazywa się ją dzielnicą czerwonych latarni. Znaleźć tam można słynne "Moulin Rouge" Czerwony Wiatrak, liczne muzea i sklepu erotyczne, restauracje "peep show", oraz słynny Plac Pigalle...


Bazylika Sacré-Coeur wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre (XVIII dzielnica Paryża). Zaprojektował ją Paul Abadie w stylu romańsko-bizantyńskim, z zastosowaniem na elewacjach nazywanego białym granitem trawertynu, stąd potoczna nazwa – biała bazylika. Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu (19 ton), nazywany "Savoyarde", jego serce waży 500 kg. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km. Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 7.00-23.00. Podobnie jak to miało miejsce w Katedrze Notre Dame, bez względu na pogodę, porę roku i dnia, przewijają się tam tłumy... To co udało się nam zaobserwować możecie obejrzeć poniżej. Zapraszamy.


Główne wejście do bazyliki jest zamknięte wchodzi się i wychodzi bocznymi, zachowując porządek zwiedzania


Wnętrze bazyliki - makieta


Wychodzimy, bo następne masy ludzi też chcą wejść do środka...


Mimo deszczowej pogody przed kościołem oczekuje wiele osób


Widok na Paryż ze wzgórza Montmartre jest wspaniały, tylko ta pogoda...

 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias