Drukuj
Kategoria: Europa
Odsłony: 5675
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wieża Eiffla to najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie. „Żelazna dama” stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej, oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Projekt podkreślał architektoniczne walory żelaza, wbrew dominującemu w XIX wieku akademizmowi, który uważał żelazo za prosty materiał budowlany. Projekt wykorzystywał doświadczenia epoki i jej konstruktora, Gustave'a Eiffela, w budowie kolejowych mostów żelaznych. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, jednak Eiffel nie chciał do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem Juliana Ochorowicza, wynalazcy i konstruktora) z umieszczonym na szczycie telegrafem „bez drutu” ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu. W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym: zapewniała Paryżowi łączność z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do komunikacji używano gołębi pocztowych). Zachowana budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą zwiedziło już ponad 200 milionów ludzi w tym i my, Labiryntariusze. Jeśli nie byliście tam jeszcze zapraszamy na próbkę wrażeń za pośrednictwem naszej fotorelacji. Jeśli zaś mieliście to szczęście oglądać Paryż z wieży, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie te widoki przypomnieć.


Wieża Eiffla - widoczna niemal z każdego miejsca w Paryżu







Trocadéro, z którego podziwialiśmy przed chwilą (powyżej) wieżę Eiffla


Jest to ażurowa konstrukcja kratowa z kutego żelaza. Jej całkowita wysokość zmieniała się kilkukrotnie za sprawą zamocowanej na jej szczycie anteny:

w 1889 – 312,27 m (wysokość do zamocowanej na szczycie flagi)

w 1991 – 317,96 m (wysokość z zamocowaną anteną)

w 1994 – 318,70 m (wysokość z zamocowaną anteną)

w 2000 – 324,00 m (wysokość z zamocowaną anteną), około 81 pięter w typowym budynku.

Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury. Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6–7 cm. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami wynosi około 10 000 ton. Nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 tony/m2. Konstrukcja wsparta jest na czterech podstawach o boku 25 m każda. Na wysokościach 57,63 m, 115,73 m i 276,13 m znajdują się tarasy widokowe. Zajmuje obszar kwadratu o boku 125 m. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni. W latach 1980–1985 została przeprowadzona renowacja, w wyniku której budowla straciła na wadze 34 tony. Również wtedy zamocowano na wieży nowe oświetlenie składające się z 352 reflektorów, każdy po 1000 W, oświetlających wieżę w nocy (w 2004 roku wymieniono po raz kolejny lampy, tym razem zastosowano nowocześniejsze i bardziej oszczędne, bo mające 400 i 600 W). Oświetlenie zamontowane na samej wieży umożliwia zmianę jej wyglądu po zmroku (w okresie świąt państwowych i Nowego Roku). Wieża bywa przyozdabiana małymi lampkami lub podświetlana we francuskie barwy państwowe. W roku 2000 na szczycie wieży zainstalowano na stałe dwa reflektory, które każdej nocy kręcą się jak latarnia morska i są widoczne z odległości 80 km. Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, do czego zużywa się 50–60 ton farby. Na wieży dostępne są trzy poziomy widokowe. Pierwszy i drugi są dostępne schodami i windami, trzeci poziom jest dostępny tylko windą. Wieża Eiffla utrzymywała status najwyższej budowli świata przez 41 lat, aż do 1930 roku, gdy w Nowym Jorku wzniesiono 40 Wall Street, który jednak po zaledwie 28 dniach został zdetronizowany przez Chrysler Building.






U stóp "Żelaznej Damy"


Jedna z nóg wieży, w każdej podstawie mieszczą się budynki, kasy, windy, wejścia do klatek schodowych...


W oczekiwaniu na wjazd na I poziom



Winda ruszyła


Po drodze można podziwiać najpierw złożoność konstrukcji wieży


Jesteśmy na wysokości 57,63 m, czyli na poziomie I tarasu widokowego.


Niestety był to moment nieprzyjemny, bo zaczęło mocno padać, zrobiło się zimno (wysokość) i kolejka do windy prowadzącej na wyższy taras była dłuuuga.


Spojrzenie wewnątrz wieży na wyższy, II taras widokowy i szczyt wieży


Tutaj natomiast w dół, gdzie tłumy oczekują na wjazd. Widać siatkę zabezpieczającą...


Wreszcie jedziemy na II taras widokowy, który znajduje się na wysokości 115,73 m



Widoki z wysokości ponad 115m



Tutaj zabezpieczenia są coraz solidniejsze



Widoki są nagrodą za złą pogodę i zimno




Już niewiele zostało nam do pokonania, ale swoje w oczekiwaniu na windę trzeba odstać


Małe zbliżenie na skomplikowaną konstrukcję i tysiące nitów



 



Teraz my wejdziemy do windy i osiągniemy szczyt :)



Znowu zaczęło mocniej padać


ale i tak robimy fotki konstrukcji ostatniego odcinka wieży


I jesteśmy. Najwyższy punkt składa się z dwóch kondygnacji. Niższa, to zamknięta przeszklona i dość ciasna "kabina", która w porównaniu z tarasami zewnętrznymi jest bardzo cieplutka, oraz wyższa, to taras otwarty na wysokości 276,13 m!



Nienajlepsza pogoda, ale...





Nad każdym oknem znajdują się zgodnie z kierunkami flagi państw, z nazwami stolic i odległościami do nich w linii prostej od wieży Eiffla




Łuk Triumfalny ze swoją niespełna 60 metrową wysokością wygląda stąd jak większy klocek



Dla chętnych, a wielu ich nie było, widoczna w tle klatka schodowa prowadząca bezpośrednio na ostatni zewnętrzny taras widokowy


 



To miejsce tuż pod antenami, czyli już naprawdę wysoko. Dlatego całość jest zabezpieczona szczelnie jest siatką


Powyżej wspomniane anteny


Na wierzchołku wieży mieści się prywatny pokój Gustava Eiffla, dziś znajduje się w nim kilka pamiątek i figury "woskowe". Zajrzeć tam można było wyłącznie przez okienka. Podobno praprawnuk budowniczego, Sylvain Yeatman-Eiffel, został poczęty na wieży Eiffla. Jego rodzice spędzili noc poślubną w prywatnym pokoju Gustawa Eiffel'a. Oryginalne miejsce na noc poślubną - trzeba przyznać.






Trzeba uciekać do ciepłego pomieszczenia i myśleć już o zjeździe w dół



W tle Wieża Montparnasse


Zjazd, szczególnie w ostatniej fazie, przyniósł nieco wrażeń, dość ciekawie wyglądało poruszanie się po łukowej konstrukcji, oraz ujawnił się motorniczy windy, który siedział wciąż pod kabiną pasażerską :) Widok w dół

 

Widok w górę


Motorniczy w niebieskim uniformie sprowadził nas bezpiecznie na sam dół


To tak jakby zaglądać "Żelaznej Damie" pod suknię


Jeszcze kilka ujęć tej piękności, w całej jej okazałości


 





 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

wiadomości ogólne o Wieży Eiffla : pl.wikipedia.pl