Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wieża Montparnasse – wieża i należące do niej centrum handlowe powstałe w latach 1969-1972, w centrum dzielnicy Montparnasse, na avenue du Maine 33 w Paryżu (dzisiejszy odpowiednik SkyTower we Wrocławiu. Wieża ma 59 kondygnacji, w tym 54 pięter przeznaczonych na biura, z których każde piętro ma niemal 2000 m2. W sumie wynosi to 112 000 m2, a taras tworzący 59 piętro jest dostępny dla zwiedzających. W latach 1972-2009 był najwyższym budynkiem w Paryżu, a w latach 1972-1990 był najwyższym budynkiem w EWG.

 

Wieża Montparnasse


Podstawowe informacje :


Architekci: Beaudouin, Cassan, de Marien i Saubot.

Wysokość dachu: 210 m.

Masa: 120 000 ton.

Windy: 25 – najszybsza winda porusza się z prędkością 6 metrów na sekundę. Wjazd na wysokość 196 metrów zajmuje jedynie 38 sekund.

Fundament: 70-metrowy z betonu.

Budynek posiada 7200 okien, które tworzą zewnętrzną powierzchnię 40 000 m2

Na jednym ze szczytowych pięter znajduję się luksusowa restauracja oraz kawiarnia

Powierzchnia całkowita (razem z tarasem): 120 000 m2.

Ze szczytu wieży można podziwiać jeden z czterech widoków Paryża oznakowanych czterema gwiazdkami w przewodnikach Michelina, z dostępnych dla zwiedzających tarasów widokowych:

- na 56. piętrze z przeszklonej, klimatyzowanej sali, do której wiedzie najszybsza winda w Europie (195 m w 38 sekund)

- na 59. piętrze z najwyższego tarasu w Paryżu, skąd roztacza się widok w promieniu 40 km w pogodne dni

 

Wieża Montparnasse


Wieża została zbudowana w latach 1962-1972 na terenach, gdzie wcześniej znajdował się dworzec Montparnasse (Gare Montparnasse), który przestał spełniać wymagania Państwowej Spółki Kolei Francuskich (SNCF). Dworzec został przeniesiony pod ziemię o ok. 100 m na północ i zintegrowany ze stacją metra oraz RER. Między nowym dworcem i wieżą powstał wybetonowany plac, który w latach 80. XX w. ozdobiono dwiema fontannami. Jest to jeden z typowych przykładów tzw. stylu międzynarodowego w architekturze. Prosta architektura tej budowli, jej gigantyczne proporcje i monolityczna struktura były krytykowane już w czasie jej budowy. Krytycy tej budowli zarzucali architektom, że zniszczyła ona atmosferę dawnego Montparnasse, która wcześniej była spokojną dzielnicą małych restauracji, 5-piętrowych kamienic i wąskich ulic. Zmasowana krytyka tego projektu spowodowała, że 2 lata po jej wybudowaniu władze miejskie zakazały budowania tego rodzaju wieżowców w obrębie centralnego Paryża. Krytykowano ją także za „zniszczenie” paryskiego pejzażu. W przewodnikach często jest cytowane stwierdzenie :

„Wieża oferuje najlepszy widok Paryża, gdyż jest to jedyne miejsce, z którego tej wieży nie widać”.

W 2008 społeczność portalu VirtualTourist uznała wieżowiec za drugi najbrzydszy budynek na świecie.

 

Wieża Montparnasse


Taras widokowy przeszklony na 56 piętrze i widoki z niego


Dworzec Montparnasse (Gare Montparnasse) 

Widok w stronę największej piękności Paryża

 

Taras widokowy na 59 piętrze (na dachu) i widoki z niego

Urządzenie - winda zewnętrzna techniczna dla ekip myjących okna z zewnątrz. Torowisko biegnie wokół krawędzi budynku, co widać na niektórych zdjęciach.

 

Sam budynek rzeczywiście nie jest niczym nadzwyczajnym w sensie architektonicznym, ale widoki z tego miejsca są bezcenne. Zbliżoną wysokość tarasu widokowego oferuje dziś wrocławski Sky Tower. Mimo, że zarządowi Sky Tower nie udało się wprowadzić turystów na dach swojego wysokościowca, i tak warto się tam wybrać, aby podziwiać "podobne" widoki.

Artykuły powiązane :

Zdjęcia z tarasu widokowego wrocławskiego Sky Tower zobaczysz TUTAJ.


 


 

Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias

źródło informacji o Wieży Montparnasse : pl.wikipedia.org