Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless,

(Mary Theresa Olivia Cornwallis-West),

Daisy.


Urodziła się 28 czerwca 1873 roku w znanej w Wielkiej Brytanii rodzinie Cornwallis-West. Była najstarszą córką pułkownika Williama Cornwallis-Westa, oraz Marii Adelajdy z domu FitzPatrick. Szczęśliwe dzieciństwo spędziła w zamku Ruthin w północnej Walii i w dworku Newlands. Była blisko związana z dworem króla Edwarda VII i Jerzego V, oraz spokrewniona z największymi domami arystokratycznymi Wielkiej Brytanii. Jej brat Jerzy był ojczymem Winstona Churchilla.Uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki edwardiańskiej.

 

8 grudnia 1891 roku, poślubiła majętnego księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Ślub odbył się w londyńskim Opactwie Westminsterskim, a świadkiem był Edward, książę Walii. Po ślubie zamieszkała w zamku Książ (Fürstenstein). Podczas trwania małżeństwa Daisy i księcia na świat przyszło czworo dzieci: córeczka, która zmarła jako niemowlę i trzech synów: Jan, Aleksander (przeszedł na katolicyzm, przyjął obywatelstwo polskie, a podczas II wojny światowej był oficerem u boku generała Sikorskiego w armii Andersa) i Konrad, zwany Bolkiem. Była osobą ciepłą i przyjaźnie nastawioną do otoczenia. Małżeństwo Daisy przetrwało tylko do 1923 roku.Podczas I wojny światowej Daisy pomagała rannym żołnierzom w szpitalu polowym. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych.

Po dojściu do władzy Hitlera nie poddała się uwielbieniu dla jego polityki. Podczas II wojny światowej starała się pomagać więźniom obozu koncentracyjnego Groß-Rosen dostarczając im paczki żywieniowe. Została wysiedlona z zamku Książ przez nazistów. Zmarła 29 czerwca 1943 roku w willi w Wałbrzychu. Miejsce jej pochówku nie jest znane.