Teplice nad Metují : niem. Weckelsdorf

gmina : Adrszpach

kraj : hradecki

państwo : Czechy

(50.594968, 16.147800)


Adršpašskoteplické skály, niem. Adersbach-Weckelsdorfer Felsenstadt) to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina), na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach, w północno-wschodnich Czechach. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Miasta skalne znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.

Dziś pokażemy łatwiejszy szlak, czyli Teplickie Skalne Miasto, o Adrspaskim Skalnym Mieście pisaliśmy TUTAJ...


Adršpašskoteplické skály


Mapa Google, czerwonymi okręgami zaznaczone miejsca gdzie znajdują się dwa skalne miasta, Adrszpaskie i Teplickie

mapa


Teplickie Skalne Miasto (czes. Teplické skalní město, niem. Wekelsdorfer Felsen) znajduje się w południowej części masywu, największego w Czechach tego typu kompleksu skalnego. Jego powierzchnia to ok. 1800 ha. Skalne miasto koło Teplic jest nieco mniej znane od Adršpašskich skál, lecz jest od nich rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie. Stanowi najrozleglejszy tego rodzaju teren skalny w Czechach liczący ok. 1800 ha. W odróżnieniu od Adršpašskich, które tworzą złożony, wielopoziomowy i rozgałęziony labirynt, Teplické skalý są ukształtowanie głównie w formie długich, uskokowych murów, wyrastających wprost z poziomu terenu, o stosunkowo prostych, strzelistych kształtach, które tworzą system płaskich na dole kanionów. Na obrzeżach kanionów znajduje się kilkanaście wolno stojących baszt skalnych osiągających blisko 100 m wysokości. Zarówno przez Adršpašské, jak i Teplické skalý prowadzi płatny szlak turystyczny, przystosowany dla niewprawnego turysty. Teplické skály dzięki występowaniu w nich znacznej liczby pionowych i wysokich ścian, rozpoczynających się z poziomu gruntu, stanowią teren wspinaczkowo znacznie ciekawszy od bardziej znanych Adršpašskich skál.


Można i pociągiem...


Ale wygodniej i szybciej autem, koszt parkowania 50 koronTu dobrze zjedliśmy - oczywiście po zejściu ze szlaku :)


Kasa i kiosk z pamiatkami


Czteroosobowa rodzina zapłaci za wstęp 170 koron


Jesteśmy, więc w drogę

Zamek Strzemię


Na całym, dość łagodnym szlaku Teplickiego Skalnego Miasta, jest jeden punkt, który przeznaczony jest tylko dla orłów. Tym punktem jest zamek Strzemię (Střmen). To, że do szczytu prowadzi 300 schodów, to nic, ale kont ich nachylenia, szczególnie w drugiej części, każe mówić nam, że to drabiny a nie schody. Wejść warto, ale ludziom z lękiem wysokości nie polecamy...


Jak wyglądał Zamek Strzemię przed wiekami


Początek jest w miarę łagodny


IdziemyTu metalowa konstrukcja się kończy - "zaczynają się schody" ;)
Szczyt zdobyty


Widoki

Jak tu zejść

Szczęśliwie dotarliśmy na sam dół


Wracamy na szlak - kolejna forma skalna sowa
Niestety, pętla nie była dostępna, dlatego trzeba było nadrabiać drogi na powroty
Polecamy spacer po tym pięknym zakątku Czech i naturalnie lokalną kuchnię...


 


Podróżował, fotografował i przygotował : Matthias