Błędne Skały : niem. Wilde Löcher

pomiędzy Karłowem a Kudową-Zdrój

powiat : kłodzki

województwo : Dolnośląskie


Błędne Skały to zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt, który można śmiało nazwać skalnym miastem, położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Labirynt położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość to Bukowina Kłodzka. Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha był rezerwatem przyrody (do czasu utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych). Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.


Mapa Google z zaznaczeniem czerwonym kolorem obszaru Błędnych Skał

 

Zdjęcie sat Google wskazujące Błędne skały. Kolor czerwony wskazuje dolny parking przy drodze nr 387 Kudowa - Karłów

 

Górny parking

 

Przed wejściem na teren Błędnych Skał, poza parkingiem, można zaopatrzyć się w pamiątki, bądź coś zjeść

 

W tle wejście, ale najpierw musi zebrać się grupa

 

Po wejściu na szlak, mamy jeszcze jedną szansę na kupno pamiątekPlan Błędnych Skał z opisem (źródło : www.kudowazdroj.com)Stołowy GłazWidok na czeskie miasto Machov


W tle Czechy


Dzieci znowu dały radę


 

Przyznaję, pierwszy etap jest dla dzieci najtrudniejszySkalne Siodło

 

Czasem jest ciasno


Droga powrotna


Granica Polska przebiega na krawędzi gór, w tle Czechy


Czeski Machov


Wycieczka do Błędnych Skał, była dla dzieci nieziemską przygodą.  Trasa jest krótka i łatwa. Dla lubiących dłuższe spacery - auto można zostawić ma dolnym parkingu i pomaszerować na górę, co zajmie ok 30 min. Istnieje możliwość wjazdu na górny parking, ale tylko w określonych porach, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić to w Internecie.


 


 

Fotografował i przygotował : Matthias

źródło : pl.wikipedia.org