Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Żarowie

zaprasza na

Wystawę exlibrisów zorganizowaną z okazji Dnia Papieża Św. Jana Pawła II

16 października 2016 roku

Z okazji Dnia Papieża Świętego Jana Pawła II biblioteka zorganizowała wystawę ekslibrisów z kolekcji Ryszarda Łomańskiego, urodzonego w Żarowie, obecnie zamieszkałego w Świdnicy. Pan Ryszard swoją drogę artystyczną rozpoczął na początku lat 80-tych XX wieku od tworzenia ekslibrisów. Wykonał ich ponad 170, wśród nich także Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarowie. Tworzy głównie w technice linorytu, a od 2013 roku w technice plastikorytu wklęsłego. A oto co pisze artysta o swojej wystawie :

Historia powstania znaków książkowych dla Ojca Świętego Jana Pawła II wiąże się ściśle z datą 16 października 1978 r., datą wyboru Polaka - Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra Apostoła. Jedyny znak książkowy Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Karola Wojtyły o treści „EX LIBRIS K.W.” to drzeworyt wykonany w 1969 roku przez Tyrsusa Wenhrynowicza z Krakowa, jednego z najwybitniejszych polskich drzeworytników drugiej połowy XX wieku. To bardzo prosty znak z ryciną, w której artysta umieścił postać Chrystusa Frasobliwego, rzeźby nieznanego artysty ludowego, jakie bardzo często spotkać można w rodzinnych stronach Ojca Świętego. Za pierwszy ekslibris wykonany dla Papieża Polaka uznaje się linoryt lubelskiego grafika Jana Różańskiego, zaprojektowany i wykonany tuż po wyborze Kardynała Karola Wojtyły na Papieża. W następnych latach pontyfikatu Jana Pawła II powstały nowe artystyczne piękne ekslibrisy, którymi polscy i zagraniczni twórcy dokumentowali najważniejsze wydarzenia tego pontyfikatu: pielgrzymki Papieża do Polski i innych krajów świata, uroczystości beatyfikacyjne kanonizacji oraz kolejne rocznice urodzin i pontyfikatu. Na wystawie zaprezentowano małą część ekslibrisów, których autorami są znani polscy graficy między innymi: Ryszard Bandosz, Krzysztof Kmieć, Aleksandra Jagodzińska, Tadeusz Wacław Budynkiewicz. Kilkanaście ekslibrisów z tej wystawy znajduje się w książce „Ekslibrisy Jana Pawła II”, której wydawcą był ośrodek dokumentacji pontyfikatu Jana Pawła II. Książka ta została opracowana przez śp. Józefa Tadeusza Czosnykę, kolekcjonera ekslibrisów, który w swojej kolekcji zgromadził około 950 znaków wykonanych dla Papieża i o motywach papieskich. Książkę tą wręczył osobiście Ojcu Świętemu w dniu 23 października 2001 roku, podczas audiencji udzielonej uczestnikom światowego zjazdu Kół Towarzystw Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II.

Jako wyjątkowe pokolenie doczekaliśmy czasów kiedy w naszych kolekcjach ekslibrisów Jana Pawła II możemy otworzyć nowy temat Świętego Jana Pawła II.


Jest to druga wystawa po zorganizowanej w czerwcu b.r. wystawie „500-lecie polskiego ekslibrisu 1516 – 2016” (zobacz TUTAJ) w Miejskiej bibliotece Publicznej w Żarowie, którą odwiedziliśmy i do obejrzenia której serdecznie zachęcamyFotografował i przygotował : Matthias