Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gościem IV Żarowskiej Prelekcji Historycznej, był Krzysztof Kaszub, radny miasta Strzegomia, właściciel firmy budowlanej, interesujący się historią swojego miasta Strzegomia. Od lat bada jego dzieje, penetruje archiwa, zdobywa dokumenty, odkrywa nieznane wątki historyczne. Jest autorem książek: „Strzegomskie kościoły i klasztory”, oraz „Terra Sigillata de Strigonensis”. Współpracował przy tworzeniu strzegomskiej monografii autorstwa Magdaleny Hennig. Jest autorem publikacji dotyczących okolicy oraz przewodników, folderów i artykułów prasowych. Projektodawca dokumentacji krzyży pokutnych rozmieszczonych na ziemi strzegomskiej, doprowadził do odsłonięcia tablic upamiętniających ważne wydarzenia z dziejów miasta. Obecnie pracuje nad książką poświęconą w całości architekturze strzegomskiej bazyliki pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Ukończył szkołę górską przewodników, wspina się i zdobywa jaskinie. Podczas niezwykle ciekawego piątkowego spotkania usłyszeliśmy historię Zakonu Templariuszy, ich skarbach, związku ze Strzegomiem i budową tamtejszej Bazyliki. Kolejnym tematem jaki poruszył Krzysztof Kaszub był temat obozów pracy ulokowanych w czasie II Wojny Światowej na terenie Strzegomia. Wątek ten, był jednak tylko wstępem do bardzo interesującego tematu podziemnego kompleksu o kryptonimie Balthazar. O tym, że spotkanie było interesujące, świadczyło ożywienie publiczności podczas dyskusji po prelekcji... Kto nie był, już może żałować.

Gospodarz spotkania, opiekun Żarowskiej Izby Historycznej - Bogdan Mucha, zaprezentował swoją książkę p.t. "Ziemia Żarowska - Od prehistorii do współczesności" wydanej w ubiegłym miesiącu, ale zrezygnował z opowiadania o niej, w zamian za co opowiedział zebranym o kolejnej książce, która wkrótce się ukaże, a mowa w niej będzie o wszystkich wojnach od Husyckich do Napoleońskich, które przetoczyły się w okolicach dzisiejszych terenów Gminy Żarów. Z zapowiedzi wynika, że będzie to bogato ilustrowana książka zawierająca mnóstwo ciekawostek... Już nie możemy się doczekać.


Książka Bogdana Muchy p.t. "Ziemia Żarowska - Od prehistorii do współczesności"


Oficjalny plakat spotkania

plakat


Przygotowania do prelekcji


Prelegenci na stanowiskach


Bogdan Mucha (po prawej) wita Krzysztofa Kaszuba  i zebraną publiczność


Pierwszą prelekcję poprowadził gospodarz - Bogdan Mucha


Zapowiedź rychłego wydania nowej książki tuż po premierze pozycji "Ziemia Żarowska - Od prehistorii do współczesności", świadczy o tym, że Żarów i cała okolica jest źródłem wielu historycznych ciekawostek


Krzysztof Kaszub o Templariuszach w Strzegomiu...


... o obozach pracy i


podziemnym kompleksie Balthazar


Jeśli uda się odkryć wejścia do tego podziemnego kompleksu będzie to bez wątpienia ogromna sensacja...


Bogdan Mucha i Krzysztof KaszubKrzysztof Kaszub zasypywany pytaniami po prelekcji


Interesuje Cie historia regionu, nie opuszczaj Żarowskich Prelekcji Historycznych - kolejne jeszcze w tym roku!

 

Zobacz jeszcze :

I Żarowskie Prelekcje Historyczne

II Żarowskie Prelekcje Historyczne

III Żarowskie Prelekcje Historyczne


 


Fotografował i przygotował : Matthias