Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podczas V Żarowskich Prelekcji Historycznych, za sprawą gospodarza, Bogdana Muchy, mogliśmy być świadkami ujawnienia wielu dokumentów i map dotyczących naszego regionu, sporządzonych przez Armię Czerwoną w ostatnich miesiącach wojny pomiędzy lutym a majem 1945 roku. Wśród archiwaliów, zaprezentowane zostały również plany operacji o kryptonimie "Meteor", której celem były Zakłady Chemiczne w Żarowie, oraz dokumenty zawierające informacje o tajemniczym pociągu pancernym, który w 1945 roku przemierzał żelazny szlak i zniknął gdzieś w okolicach Żarowa. Żarowianie i w ogóle zainteresowani tematyką wojenną, mogli zapoznać się ze wspomnianymi materiałami po raz pierwszy, ale nie ostatni, ponieważ kontynuacja tematu nastąpi podczas VI edycji Żarowskich Prelekcji Historycznych, prawdopodobnie już ww marcu b.r. - nie przegapcie!

Gościem specjalnym był Pan Stanisław Gabryś, twórca i właściciel pierwszego w Polsce Muzeum Broni w Witoszowie Dolnym (pisaliśmy o nim TUTAJ). Muzeum jest jedyną tego typu placówką działającą na podstawie Regulaminu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niejako pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, które stale i prężnie współpracuje z placówką, udostępniając zwiedzającym coraz to nowe perełki, powiększając zarazem kolekcję ponad 2000 eksponatów. Niejednokrotnie egzemplarze pokazywane w ekspozycji są unikatowe w skali Kraju, Europy, czy Świata, co oczywiście tylko podnosi wartość kolekcji. Wśród egzemplarzy podarowanych przez wojsko podziwiać można m.in.: Czołg T-72, samoloty: MIG-21, SU 22, Iskra, działo samobieżne tzw. „Goździk” … Ekspozycję uzupełniają prywatne zbiory, m.in. broń: strzelecka krótka i długa, karabiny, broń automatyczna, przeciwpancerna, kilkanaście transporterów, lekkich i opancerzonych i ponad 20 armat, a także stacje radio-lokacyjne, wyrzutnie, samochody, motocykle oraz wiele, wiele innych. Dzięki przekazywanym muzeum darowiznom posiada ono w swoich zbiorach wiele broni białej, odznaczeń i orderów, mundury oraz pokaźną kolekcję modeli najsłynniejszych machin bojowych.

Pan Stanisław Gabryś, zaprezentował i opowiedział o broni używanej przez Wermacht i Armię Czerwoną w ostatnich tygodniach wojny na tych terenach...


Prelekcja Bogdana Muchy w całości opierała się na wyświetlaniu dziesiątków ciekawych dokumentów na ekrenie


Mapy, plany...


Widownia mocno zainteresowana


Prelekcja Bogdana Muchy


Broń przywieziona do prezentacji przez Pana Stanisława Gabrysia





Prezentacja poszczególnych rodzajów broni


Ludzie z pasją mogą mówić bez końca i bez końca można ich słuchać



"Pepesza"


"Schmeisser"




Nie rezygnujcie z możliwości poznawania historii regionu, uczestniczcie w kolejnych prelekcjach...



Przygotował : Matthias