Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dziś, 8 grudnia 2017 roku o godzinie 17.00 w obecności Burmistrza Żarowa Leszka Michalaka, przedstawicieli Fundacji Inicjatywa B, Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, przedstawicieli mediów i przypadkowych przechodniów, zamknęliśmy przekazane przez mieszkańców gminy listy i dane w postaci cyfrowej...

 

 

 

 

Cokół z cegły klinkierowej z ukrytą pod grubą warstwą betonu "kapsułą czasu" i tablicą pamiątkową z datą otwarcia

kapsula czasu (1)

 

Przez ponad miesiąc organizatorzy wydarzenia; Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przy współpracy z Urzędem Miasta, za pośrednictwem Skrzynki Poczty Historycznej oraz Biblioteki Publicznej, zbierali listy oraz pliki cyfrowe od mieszkańców Gminy Żarów w ramach akcji „Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat”.

Mieszkańcy Żarowa, okolicznych wsi oraz miłośnicy Naszego miasta, dostarczyli 48 listów drukowanych-pisanych, które po upływie ćwierć wieku zostaną dostarczone do adresatów. Jeżeli na kopercie nie znajdziemy wyraźnych wskazówek; listy zostaną otworzone i opublikowane w dostępnych wówczas mediach. Poza korespondencją adresowaną do rodziny, przyjaciół, do samych autorów listów, do społeczności żarowskiej – w kapsule czasu znajdują się pliki cyfrowe… Na nośniku pamięci zapisaliśmy przesłane przez artystów oraz uczniów z terenu 58-130 nagrania audio (studyjne realizacje), autorskie filmy poklatkowe, a także zdigitalizowane fotografie pochodzące z rodzinnych albumów oraz zdjęcia ze smartphonów. Podstawą kapsuły są materiały (historie dźwiękowe nagrane przez 10 zaproszonych narratorów, edukacyjne foto-slajdery oraz fotorelacja z całego przedsięwzięcia) stworzone w ramach projektu „Opowiadania o mieście”, który realizowany był od lipca do grudnia 2017 roku, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz.

Wszystkie pozyskane materiały zostały zabezpieczone oraz umieszczone w samym sercu rdzenia kapsuły (zbudowanego z materiałów ufundowanych przez Zakład Metalowy Pana Wiesława Kądziołka), która znajduje się przy ul. Dworcowej 2 (tuż przy deptaku prowadzącym na Targowisko Miejskie w Żarowie). Instalacja została ufundowana i wykonana przez zespół Pana Arkadiusza Brońskiego z firmy ogólnobudowlanej Tadeusza Brońskiego ze 104 cegieł klinkierowych umieszczonych na izolowanym podłożu. Profesjonalny cokół na samym jego szczycie posiada ceramiczną płytę stworzoną przez firmę Colorobbia (Alessandro Catani – dyrektor generalny) z Żarowa, zawierającą informację o czasie otwarcia kapsuły – będzie to odległa data: 8 grudnia 2042 roku!

 

 

 

 

Burmistrz Leszek Michalak z paczką zawierającą listy przeznaczone do umieszczenia w kapsule czasu, przedstawiciele Stowarzyszenia Labiryntarium.pl z tablica pamiątkową, oraz przedstawiciele Fundacji Inicjatywa B - przy cokole kapsuły czasu

kapsula czasu (1)

 

 Burmistrz Leszek Michalak, Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B i Maciej Wabik ze Stowarzyszenia Labiryntarium.pl, umieszczają pakiet we wnętrzu kapsuły

kapsula czasu (1)

 

 Maciej Wabik (Stowarzyszenie Labiryntarium.pl) zamyka kapsułę stalową pokrywą

kapsula czasu (1)

 

 Zespół Pana Arkadiusza Brońskiego z firmy ogólnobudowlanej Tadeusza Brońskiego zakleja stalową kapsułę

kapsula czasu (1)

 

 Na wierzch zaprawą klejową przyklejana jest płyta pamiątkowa

kapsula czasu (1)

 

 Płyta pamiątkowa na swoim miejscu - jeszcze tylko fachowa kontrola

kapsula czasu (1)

 

 Od Lewej : Maciej Wabik (Stowarzyszenie Labiryntarium.pl), Tomasz Nycz (Fundacja Inicjatywa B), oraz Burmistrz Leszek Michalak przy zamkniętej kapsule czasu

kapsula czasu (1)

 

Mamy nadzieję, że każdy kto przekazał nam listy zrobi sobie pamiątkową fotkę i podzieli się nią z nami ;)

kapsula czasu (1)

 

 

 

Instalacja w centrum miasta, będzie spełniać przez 25 lat funkcję miejsca pamięci – poza kapsułą, na poszczególnych cegłówkach będziemy sukcesywnie umieszczać tabliczki z datami ważnych dla Gminy Żarów jubileuszów, uroczystości, wydarzeń…, a wszystko to wpłynie na budowanie świadomości społeczności lokalnej o najbliższym otoczeniu. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na Naszych stronach internetowych!

Jesteśmy bardzo dumni, że udało się stworzyć kapsułę czasu, która przez ćwierć wieku będzie skrywać wspomnienia, listy, zdjęcia i twórczość mieszkańców Gminy Żarów. Życzymy sobie, aby po upływie 9131 dni wszystkie zdeponowane materiały dotarły do adresatów, a pozostałe dokumenty ujrzały światło dzienne. Take zadanie mają osoby, które otworzą kapsułę czasu, kimkolwiek oni będą!

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w oddolnym przedsięwzięciu, dzięki Wam udało się stworzyć coś, co poruszy miasto za 25 lat: Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Urząd Miasta i Gminy Żarów (Burmistrz Miasta i Gminy Żarów Leszek Michalak oraz Piotr Neczaj), Agencja Reklamowa Geospace, Firma ogólnobudowlana Tadeusza Brońskiego, Firma Colorobbia z dużym wkładem Jakuba Błaszczyka, Puruno.com (Mateusz Cudo), Agencja interaktywna iGutek.pl (Grzegorz Lewicki) to instytucje i osoby dzięki którym powstała kapsuła czasu, dla potomnych.

 

 

 Dziękujemy Panu Piotrowi Malczewskiemu za wykonanie fotografii

 

 


 Przygotował : Matthias, tekst : Tomasz Nycz, fotografie : Piotr Malczewski