Drukuj
Nadrzędna kategoria: Menu Główne
Kategoria: Wystawy, Imprezy, Spotkania...
Odsłony: 3898

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Są pewne dziedziny, gdzie pojęcie zabytku funkcjonuje, przynajmniej potocznie, już po kilkudziesięciu latach. przykładem mogą być samochody, bądź właśnie sprzęt komputerowy lub RTV, o którym co nieco dzisiaj... Znakomitą okazją do przeglądu takiego "zabytkowego" sprzętu, była wystawa o nazwie "Elektronika PRLu", zorganizowana przez Tomasza Kruga, Tomasza Marcinkowskiego i Pawła Szilla w świdnickiej wieży ratuszowej w dniach 18 - 25 stycznia 2015 roku.


Oficjalny plakat imprezy zorganizowanej przez Tomasza Kruga, Tomasza Marcinkowskiego i Pawła Szilla


Organizatorzy wystawy zapraszają do wieży ratuszowej na wystawę Elektronika PRLu już po raz drugi. W części wystawowej na I piętrze, zobaczyć można polskie sprzęty grające spod znaku Unitra - magnetofony gramofony odbiorniki radiowe zestawy głośnikowe i wiele innych ciekawych urządzeń. Ta część poprowadzona jest przez Tomasza Kruga i Pawła Szilla. Druga część wystawy, w ulokowanej części wystawowej na II piętrze, poświęcono dawnym komputerom. Tu swoje zbiory prezentuje Tomasz Marcinkowski, który posiada działające komputery typu Amiga, Commodore, PC, konsole do gier Pegasus Nintendo i wiele innych. Każdy mógł usiąść i spróbować (względnie przypomnieć sobie) jak pracowało się, lub grało na takim sprzęcie.

 

Piętro II - komputery


Pierwszym komputerem jaki dotykałem był Atari. Godziny spędzone przy grze "Preliminary Monty" sprawiły wiele radości. Później jakoś tak szybko nastąpił przeskok na Pecety i wszystkie inne cudeńka odeszły w niepamięć...

 







Commodore


Słynna Amiga


Schneider


Atari


Commodore


Większość sprzętów uruchomiona i gotowa do testów :)


To dziwne, ale te gry, mimo tak ubogiej grafiki przyciagaja


Atari


Atari










Piętro I - sprzęt RTV

 


 

Muszę przyznać, że była to trochę podróż nostalgiczna. Osobiście zaczynałem przygodę z muzyką ze szpulowym ZK140T i radiem Amator. Kilka lat później pojawiły się "kaseciaki" dostępne dla każdego.Wieża z Diory to długo było tylko marzenie...


Gablota tuż przy wejściu na część wystawowa I piętra


Sala z prawej strony wypełniona sprzętem


Sala z lewej strony również wypełniona sprzętem. Przyznaję, że kolekcja jest imponująca.



Cała rodzina szpulowych ZK






Wszystkie modele Amatora


Magnetofony kasetowe


Gramofony


Magnetowid


Kto pamięta Zodiaka - drugi od góry


Magnetofon szpulowy Opus






Konsola


Gramofon







Magnetofon szpulowy Aria


Cała rodzina szpulowych ZK




Radio Adam - wspomnienie z dzieciństwa, świetny zegar


Amator - wspomnienie podlotka




Gramofon Bambino






Kto miał Kasprzaka, ten był gość ;)




To już druga edycja wystawy i kolejny sukces, gdyż zainteresowanie wystawą jest duże. To nie tylko eksponaty. Większość działa i można przekonać się o tym na własne uszy, lub po prostu korzystając z nich. Może to jest już ten moment, w którym ktoś powinien pomyśleć o stałej ekspozycji? Wierzę, że jest w piwnicach i na strychach mieszkańców Świdnicy i okolic tyle sprzętu, że gdyby zechcieli go przekazać organizatorom wystawy, można by wyposażyć całkiem pokaźne muzeum.


 


 

Przygotował i fotografował : Matthias