Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kłodzko : Glatz

gmina : Kłodzko

powiat : kłodzki

województwo : dolnośląskie

współrzędne geograficzne : 50.437433, 16.653295 (wejście)


Wydawało by się, że po zwiedzaniu Twierdzy Kłodzkiej, nic już w tym mieście nie zainteresuje. Nic bardziej mylnego. Jedną z niekwestionowanych atrakcji jest Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego (zrekonstruowana w latach 1966 - 1976), prowadząca krętymi korytarzami pod całym starym miastem. Całość ma 650 m długości, wiele zakrętów, zakamarków i ślepych korytarzy, oraz zejść i podejść, co sprawia, że czujesz się jak w labiryncie. Dodatkowo po drodze spotkać można 14 punktów nawiązujących do życia w dawnym Kłodzku.


Pawilon Wyjściowy Podziemnej Trasy Turystycznej (pod Twierdzą Kłodzką) przy ul. Czeskiej


Mapa Google, na czerwono oznaczono wejście (przy ul. Zawiszy Czarnego za kościołem Wniebowzięcia NMP) i wyjście przy ul. Czeskiej (pod Twierdzą Kłodzką)


"Podziemia, które miały kilka podstawowych funkcji znajdują się pod ogromną częścią starego miasta. 3-kondygnacyjne piwnice, składające się z wąskich i krętych korytarzy oraz obszerniejszych komór, służyły do celów magazynowych i refugialnych, mogły być także wykorzystywane do celów wojennych. Sposób aranżacji trasy podporządkowany jest pewnej narracji w której kolejne etapy (komory) nawiązują do poprzednich lub zapowiadają następne wątki życia dawnego Kłodzka"


Niepozorne wejście przy ul. Zawiszy Czarnego 3, tuż przy schodach prowadzących do kościoła Wniebowzięcia NMP.


Widok na kościół od wejścia do Podziemnej Trasy Turystycznej


Tablica pamiątkowa przy wejściu "Podziemną Trasę Turystyczną projektowali społecznie prof. dr hab. inż. Zbigniew Strzelecki, doc. dr inż. Stanisław Ropski, dr inż. Zbigniew Jura. Wykonało Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Robót Górniczych Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu (oddział w Kłodzku)"


Kasa biletowa


Pierwszy tunel...
1. XVII-wieczna pralnia


2 Podziemna StudniaStudnia
Zmiana poziomu


3 Korytarz z Galerią Skazańców i 4 Kat5 Sala Tortur


6 Cela Skazanńców
7 Komora z Dybami


8 Skład Amunicji


9 Miejsce refugialne (schronienie mieszkańców w razie niebezpieczeństwa)

10 Kłodzki rynsztok11 Magazyn na mąkę12 Piec chlebowy


13 Kantor kupiecki14 Karczma


Zbliżamy się do końca


Wnętrze Pawilonu Wyjściowego (pod Twierdzą Kłodzką)Twierdza Kłodzka widziana  od Pawilonu Wyjściowego. Więcej o Twierdzy Kłodzkiej pisaliśmy TUTAJ


 


Przygotował : Matthias