Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kłodzko : Glatz

gmina : Kłodzko

powiat : kłodzki

województwo : dolnośląskie

współrzędne geograficzne : 50.438176, 16.651393


Być w Kłodzku i nie widzieć Muzeum Ziemi Kłodzkiej, to tak jak "być w Rzymie i nie widzieć Papieża". Warto poświęcić godzinkę, aby zobaczyć bardzo ciekawą wystawę stałą "Z Dziejów Kłodzka", wspaniałą kolekcję zegarów w tym wiele zegarów Gustava Beckera w wystawie stałej "Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej", oraz również stałą wystawę "Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej". Co jeszcze? Obejrzyj naszą fotorelację.


Muzeum Ziemi Kłodzkiej


Muzeum Ziemi Kłodzkiej ma zaszczyt zaprosić na nową wystawę monograficzną poświęconą miastu i jego tysiącletniej historii, zatytułowaną Z dziejów Kłodzka. Na dwóch kondygnacjach Muzeum - w podziemiach oraz na parterze - zaprezentowana została opowieść o Kłodzku, począwszy od pierwszej o nim wzmianki w Kronice Czechów Kosmasa, a skończywszy na „powodzi tysiąclecia” w 1997 r.


Budynek Muzeum Ziemi Kłodzkiej znajduje się przy ul. Ignacego Łukasiewicza 4


Wejście do Muzeum Ziemi Kłodzkiej


Hall główny z kasą, publikacjami i pamiątkami
Kupujemy bilety


Wejście do wystawy stałej "Z Dziejów Kłodzka"


Zaczynamy od czasów dla miasta najdawniejszych...Na I piętrze znajduje się wystawa stała "Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej", Jeśli ktoś kocha szkło, a przede wszystkim kryształy, znajdzie tu wiele pięknych przedmiotów...


Kłodzkie Muzeum niemal od pierwszych miesięcy swojej działalności dokumentowało i gromadziło eksponaty związane z historycznym rozwojem kłodzkiego przemysłu szklarskiego od połowy XIV w. do lat dziewięćdziesiątych XX w. Głównym przedmiotem zainteresowania stało się jednak szkło artystyczne tworzone przez artystów wykształconych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Trzon muzealnej ekspozycji tworzy ponad 205 unikatowych dzieł projektantów i artystów szkła mieszkających na ziemi kłodzkiej i działających w dolnośląskich hutach po roku 1945.

Na I piętrze obejrzeć można także wystawę czasową "Słynni dziejopisarze ziemi kłodzkiej i ich dzieła”.


Ideą wystawy planszowej jest zwrócenie uwagi na prace wyjątkowe dla dziejopisarstwa regionu kłodzkiego, mające status zabytków i trwałe miejsce w historii regionalnej. Plansze uzupełni prezentacja wybranych, tak cennych publikacji, jak m.in. wydana w 1625 r. Glaciographia oder Glätzische Chronika... Georgiusa Aeluriusa, dzieło słynnego czeskiego jezuity Bohuslava Aloysa Balbina pt. Diva Wartensis... z 1655 r., czy słynna praca Josepha Köglera pt. Die Chroniken der Grafschaft Glatz z 1836 r.
Piękna Sala Koncertowa


Sala Konferencyjna
Na II piętrze znajduje się stała wystawa "Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej". Tutaj zobaczysz imponującą kolekcję zegarów Gustava Beckera


Celem wystawy jest zaprezentowanie ostatniego, fabrycznego i masowego okresu produkcji zegara mechanicznego. Na wystawie zgromadzono kilkaset zegarów, w tym wyroby dwóch największych fabryk dolnośląskich XIX i XX: Gustawa Beckera w Świebodzicach i braci Eppnerów w Srebrnej Górze.


Zegary Gustava Beckera
Gabinet Gustava BeckeraNa II pietrze znajduje sie również sala przeznaczona dla wystaw czasowych, Tym razem obejrzeć można wystawę „Ziemia Kłodzka w czasach Josepha Köglera”


W 2017 r. mija 200 rocznica śmierci Josepha Köglera – wielkiego badacza i historyka ziemi kłodzkiej. Autora wielu opracowań, będących kopalnią wiedzy także o epoce, w której żył. Niniejszą wystawą zapraszamy Państwa na wędrówkę po ziemi kłodzkiej z okresu XVIII-XIX w., a przewodnikiem naszym będzie Joseph Kögler.

Dziedziniec Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Budynek Muzeum widziany od dziedzińca


Przy budynku Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Przygotował : Matthias