Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wambierzyce : niem. Albendorf

gmina : Radków

powiat : kłodzki

województwo : dolnosląskie

 

Na naszym wakacyjnym szlaku, nie mogło zabraknąć takiego wspaniałego miejsca jakim są Wambierzyce (niem. Albendorf). Jest to niewielka wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Dojechać tam można jadąc drogą nr 387 Nowa Ruda - Radków, gdzie w miejscowości Ratno Dolne (jest tam piękny zamek) należy skręcić w kierunku Polanica Zdrój. Inna droga, krajowa nr 5 Wrocław - Kudowa Zdrój, gdzie na wysokości Polanicy Zdrój, należy skręcić w kierunku Wambierzyce, Radków.... Ze względu na obecność Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, oraz rozbudowanego zespołu kalwarii, kaplice na górze Tabor i górze Kalwaria, kaplice i bramy na obszarze miasta, z XVII w, ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem.





Polską nazwę Wambierzyce, nadano miejscowości 12 listopada 1946 r., pochodzi ona od czeskiej nazwy Vambeřice, używanej przez pielgrzymów z Czech i Moraw. Ta z kolei jest przyswojeniem (poprzez formę „Valbeřice”) najwcześniejszej formy niemieckiej – Albendorf.

Na początku XVIII w. wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). Świątynia została wybudowana w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 roku. Powstanie w miejscowości sanktuarium maryjnego związane jest z XII-wiecznym przekazem, wedle którego niewidomy Jan z Ratna miał w tym miejscu odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. wykonana z drewna lipowego rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV w. (inne źródła podają XIII w.) ukoronowana w 1980 roku. W 1936 r. kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej.

Świątynia góruje nad rynkiem, z którego prowadzi do niej 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ponadto w okresie od końca XVII do XIX w. powstała w Wambierzycach, z inicjatywy Daniela von Osterberga, właściciela Wambierzyc w owym czasie, kalwaria z ok. 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez miejscowość strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp.). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus.


Kościół parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, z lat 1695–1750,











 










zespół kalwarii, kaplice na górze Tabor i górze Kalwaria, kaplice i bramy na obszarze miasta, z XVII w., przebudowane w XIX wieku,







przedwojenna pocztówka Wambierzyc




 

Hotel, obecnie dom wycieczkowy, pl. Najświętszej Marii Panny 1, z drugiej poł. XIX wieku,

 


Pomnik św, Jana Nepomucena


W 1882 r. wykonana została w miejscowości, przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga, ruchoma szopka z ponad 800 figurkami.







Ciekawostką jest fakt, że Wambierzyce odgrywały rolę prowincjonalnego miasteczka Lutyń w filmie Wielki Szu Sylwestra Chęcińskiego. W filmie główny bohater przybywa do Lutynia pociągiem, jednakże w rzeczywistości Wambierzyce nie posiadają stacji kolejowej, a rolę stacji Lutyń odegrała stacja w pobliskiej Polanicy-Zdroju. W miejscowości znajdują się m.in. minimuzeum regionalne i zwierzyniec.


Muzeum regionalne



Przygotował i większość fotografował : Matthias

źródła : wikipedia, wambierzyce.pl, polanica.pl,