Niestety dla nas, nie mogliśmy towarzyszyć uczestnikom podczas całej "Operacji Kamienna Góra 2013", ale nie ulega wątpliwości, że udało nam się widzieć najlepszy fragment tej rekonstrukcji historycznej - "Bitwę czołgów". Impreza, a właściwie jej finał, odbył się nad Zalewem w Kamiennej Górze w sobotę 4-go maja. Nieoficjalne impreza rozpoczęła się we wtorek 30 kwietnia, od zwiedzania na co dzień zamkniętych podziemi pod Wzgórzem Kościuszki w Jeleniej Górze (tego wydarzenia wybrańcom zazdrościmy). To właśnie tam, zaprezentowane zostały po raz pierwszy tajemnicze skrzynie, których odbicie stało się powodem bitwy w Kamiennej Górze cztery dni później.

Oficjalnie, czyli w/g informacji zawartych na plakatach i ulotkach, początek tej akcji miał miejsce w Jeleniej Górze, w środę 1 maja, i de facto, był to start do rajdu obejmującego kilkanaście miejscowości (łącznie ponad 350km), w tym nawet w Czechach. Po drodze, armie odbyły kilka potyczek, aby ostateczną bitwę rozegrać właśnie w Kamiennej Górze.

W trakcie rajdu, pomiędzy 1 a 4 maja, pojazdy wojskowe zobaczyć można było w wielu znanych miejscach : Zapora w Pilchowicach, Pałac w Maciejowcu, Lubomierz, Zamek Czocha, Zamek Świecie, Świeradów Zdrój, Karpacz, Kowary, Bukówka, Krzeszów i oczywiście w Kamiennej Górze. Miasteczka historyczne, dzięki którym można było dosłownie dotknąć historii, organizowane były w Rynku w Jeleniej Górze, na dziedzińcu Zamku Czocha, Karpaczu, oraz podczas finału w Kamiennej górze. Zorganizowano dodatkowo szereg pokazów, co spowodowało, że cały region stał się na kilka dni miejscem działań wojennych na dużą skalę.

Rajd zabytkowych pojazdów, który zakończył się w Kamiennej Górze, pozwolił mieszkańcom i całej rzeszy gości z poza Kamiennej Góry, uczestniczyć w pokazie sprzętu i życia wojennego, w ramach miasteczka historycznego. Można było dotknąć, zapytać lub pstryknąć zdjęcie :). Następnie odbyła się finałowa inscenizacja - czyli "Bitwa czołgów". - Na polu walki pojawiły się : oryginalny sowiecki czołg T-34 (znany wszystkim z serialu "Czterej pancerni i pies"), oraz bardzo dobra wykonana replika niemieckiego czołgu Panzerkampfwagen V Panther, czyli po naszemu Pantera. Oprócz tego w inscenizacji wezmą udział inne pojazdy militarne z tamtego okresu : motocykle, łaziki, auta ciężarowe, oraz najważniejsi - ponad setka rekonstruktorów ubrana w mundury oddziałów Waffen-SS, polskiej milicji obywatelskiej z 1945 r., żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego oraz żołnierzy Armii Czerwonej.

Organizatorzy zapewniają, że w trakcie inscenizacji wojennej wykorzystano około 100 kilogramów materiałów pirotechnicznych, zakładanych przez fachowców zgodnie ze standardami najlepszego kina akcji...

Co tu dużo pisać, kto był, ten wie, kto nie był, niech zajrzy do naszej fotorelacji i przekona się co go ominęło :)

 

Miasteczko Historyczne nad Zalewem w Kamiennej GórzeOryginalny, radziecki T-34, sprawny :) Dziwić się, że włażą ? Nawet błotko nie przeszkadza


Pantera (Panzerkampfwagen V Panther)


Pantera z "obstawą"


Wojsko Polskie


Zaczepiamy do ciężarówki czy ciągniemy ręcznie?


Zaczepiamy do auta...


Silniki czas rozgrzewać


Jest i piękna, rudowłosa "Marusia"


Czas ruszać na pole walki


Tym razem radziecki czołg trochę w tyle


Każdy chce jechać z Marusią...


Nazistowskie technologie - motocykl BMW i... lustrzanka Nikon ?


W tle oddział wojsk radzieckich


Hmm


Armata podpięta, więc w drogę


Oddział zbiórka


W prawo zwrot, naprzód marsz


Tu już komplet


Kolejna armata podpięta


No chodźcie na pole walki, zaraz się zacznie...


Hej, jeszcze ja !


Scenariusz napisany przez życie.


Nikt nie mógł się spodziewać, ani organizatorzy, ani rekonstruktorzy, a tym bardziej licznie przybyli widzowie, że samo życie napisze tak wymyślny scenariusz dla tej części imprezy. Otóż w drodze z miasteczka historycznego na specjalnie przygotowane pole bitwy (kilkaset metrów), załoga Pantery postanowiła skrócić dodatkowo jadąc niewielką dolinką. Niestety nie dokonano rozpoznania terenu, który okazał się być baaardzo podmokły. My, podobnie jak wszyscy inni, podążaliśmy za czołgami chwilę spóźnieni. Gdy zobaczyliśmy poniższy obrazek zastanawialiśmy się przez chwilę jak to możliwe, żeby bitwa czołgów, odbyła się na tak małym obszarze. Po chwili okazało się, że odbędzie się tutaj zupełnie inna bitwa - o powodzenie finałowej inscenizacji.

Uważamy, że akcja ratunkowa, była niesamowitą lekcją historii. Żołnierze spieszący na ważną bitwę utknęli w błocie, presja czasu, presja dowództwa i cywilów... Jak to się skończyło?


Zakopana ponad metr w błocie Pantera


Wyłamane osłony gąsienic - są straty


Presja rośnie, a wszyscy patrzą na rece


Pantera tonie


Rozpoczyna się akcja ratunkowa


Szacun, rekonstruktorzy mają nawet grubą stalową linę holowniczą


Załóżmy, że porzuconą w błocie Panterę przejęła sowiecka armia, to nawet i historycznie wszystko by się zgadzało


Piechota wie, że bez osłony czołgu nie ma szans


Dlatego z niepokojem obserwuje rozwój sytuacji


A oto przedstawiciel mediów w pełni profesjonalny, w głębi chyba kolejny :)


Lina zaczepiona ponownie


Próba suszenia terenu


Konsultacje z cywilnymi "inżynierami"


Przy drugiej próbie, o mały włos, a mielibyśmy dwa zakopane czołgi i byłoby po bitwie


Ostatnia próba, tym razem z głową. Strażacy błyskawicznie przycięli parę drzewek, podłożono je pod gąsienice,


czy wszyscy gotowi !? 3, 2, 1...


Poszło ! Rekonstruktorzy otrzymali gromkie brawa od publiczności


Uśmiechamy się gdy pomyślimy ilu osobom kamień spadł z sercaPrzygotowania na polu bitwy


Wszystko wracało już do normy. Sprzęt w polu, każdy musi zająć swoje miejsce i będzie można zaczynać. Ten teren jest już pewny, rozpoznanie wcześniej dokonane było z dużą starannoscią.


Tak się jakoś złożyło, że byliśmy po "stronie" niemieckiej


Parkowanie tyłem Panterą :)


Dokumentowanie i szacowanie strat


Zgrupowanie trwa


Oficer rządzi


Spóźnialscy żołnierze śpieszą na pozycje


i następni


i następni


5-co osobowa załoga w komplecie


Oficer


A tam daleko, wróg


Zmieniam pozycję, wlazłem do "bocianiego gniazda"


Teraz widzę też pozycje armii radzieckiej


Jeszcze luzik


Chwila na ostateczną linię scenariusza


A ludzi wciąż przybywa, to ostatnia chwila


Nie martw się "Marusiu" wygracie :)

Bitwa Czołgów


A teraz zupełnie na poważnie, bez żadnego komentarza, rekonstrukcja historyczna bitwy z okresu II WŚ. Należy pamiętać, że to co w pewnym sensie nas dziś bawi, nie tak dawno było realnym zagrożeniem życia, budziło grozę, i powodowało traumę trwającą być może do dziś.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publiczność


Publiczność naprawdę dopisała. Może i ktoś powie, że dzięki temu, bo trzy wcześniejsze dni padało.My jednak myślimy, że Kamienna Góra świetnie radzi sobie nie tylko z organizacją, ale z promocją również. Osobiście słyszałem dość powszechnie język czeski. Na pewno wszyscy którzy przyjechali na to widowisko, nie zawiedli się.


Podczas wyciągania Pantery z błota


Podczas przygotowań do bitwy i w jej trakcie


Podczas przygotowań do bitwy i w jej trakcie


Podczas przygotowań do bitwy i w jej trakcie


Podczas przygotowań do bitwy i w jej trakcie


 


 

Przygotowali i opracowali : Christophorus i Matthias

Fotografie : Stowarzyszenie Labiryntarium.pl